Zřícenina hradu Děvín

Nad Hamerským jezerem se tyčí dva vysoké kopce Ostrý a Děvín. Na vrcholu Děvína roste bukový les a mezi mohutnými kmeny s hustými propletenci kořenů nalézáme trosky hradu Děvína, rozsáhlé zříceniny s několika zdmi, pár místnostmi, vyhlídkou ve skále, podzemím pro netopýry a hlubokou studnou, vytesanou v pískovci. Těžívala se zde i železná ruda. Hrad byl vystavěn ve 13. století k ochraně obchodní cesty. Význam hradu zanikl s vpádem Švédů v roce 1645, kdy došlo k jeho zničení a od těch dob pustne.

Zřícenina je rozsáhlá a dá se zde strávit pár dlouhých chvil obcházením areálu a zkoumáním architektonických detailů. Samotný kopec je protkaný dutinami, v nichž zimují netopýři. Na konci srpna zde bylo možné spatřit i pár hadů, myší, veverek a věřím, že se setměním se objevují i další druhy zvířat a hradních strašidel. Uchvátily mě majestátní kmeny stromů, husté propletence jejich kořenového systému i obrovské kusy zdí, které se zřítily z vyšších poloh.

Hrad je opravdu pustý a opuštěný. Na několika místech se dá dohlédnout až dolů a ne všude se mi chtělo chodit, například malý ostroh naproti Ostrému (Hamerskému špičáku) nabízel vesměs nezdravý přechod přes propast. Chvíli jsme si tu pobyli a druhý den jsem byla úplně offline. Výprava na Děvín se, jako obvykle tento ročník, konala po exkurzi na jiný šutr a to v tom největším vedru, jaké jen mohlo být. Na závěr se na celou oblast sneslo temné mračno a hřmění se nás přibližně hodinu snažilo vyhnat pryč. Déšť se naštěstí konal až později.

Foto