Zarovnání normál v Blenderu

Titěrná epizoda ze série „Záchvaty tvořivosti“. Sem tam se odněkud vynoří chuť zahledět se do nového grafického editoru. Už jsem se dívala na Gimp, Inkscape a teď jsem se osmělila zapnout Blender, modelovací a animační nástroj pro grafiky a hračičky.

K tomu jsem si zapla hned první tutoriál, který na mě vykoukl a to modelování hrnečku. Referenční příručka je fajn na čtení před spaním, ale já raději sleduji přímo tutoriály, jako tehdy ty z knihy o Cinemě 4D, kde byla na dvou CD stará verze programu a anglické tutoriály k tomu.

Jenže jsem patlal a jak jsem si pořád přepínala okýnka, někde se mi zduplikovaly body a stínování se také tvářilo dosti podivně. I vzpomněla jsem si, že existují normály a že je dobré je srovnat, ale protože Blender je pro mě pole neorané, chvíli mi trvalo, než jsem si vše naštelovala k obrazu.. aspoň trochu koukatelnému.

Ve scéně už jsem měla drátěný model hrnéčku. Abych mohla normály zarovnat (některé zmatené polygony byly v modelu prostě „naruby“), přepla jsem okénko do Editovatelného módu (Edit mode), zvolila jsem drátěný model (Wireframe) a označila jsem si všechny polygony (Faces) klávesou A.

Klávesou N jsem vyvolala přehršel nastavení, tedy Properties a sescrollovala jsem až k sekci Normals, kde jsem zmáčkla tlačíko Display face normals as lines, abych se podívala, kam že mi normály směřují a nebylo divu, že některé čučely dovnitř do modelu. Nevím sice, jestli normála může čučet, ale být naruby asi není nikterak příjemné.

Stisknutím klávesové zkratky CTRL + N program přepočítá normály a otočí ty, které byly špatně a dělaly na modelu neplechu. Ale pozor, pokud nejsem v Editovacím režimu, klávesová zkratka CTRL + N vyvolá tvorbu nového dokumentu. Takže ukládejte, ukládejte a když u toho usnete, ať o nic nepřijdete.

K přepočítání normál se lze dostat i bezzkratkovou metodou. Vlezu do menu Mesh vlevo dole, zde si najdu Normals a v této nabídce položku Recalculate Outside.

Blender je trochu jiný na ovládání a zatím se tam pohybuji jak v medu, protože klávesové zkratky jsou úplně jiné a interface také. Zmatenost level sto. Ale když bude zase chuť, tak se na něj určitě podívám.