Zánik staré vily

Jaký je stav staré německé vily, která se za Druhé světové války stala dějištěm temných událostí? Velice špatný. Střecha již není. Schodiště do patra není už hodně hodně dlouho. Za války zde sídlilo SS – Führungsstab Komando B5. Stěží uvěřit, že vila bývala honosné sídlo s mozaikovými stropy. Dnes zde stojí smutné memento dávných časů, které se den za dnem rozpadá na prach. Stejně jako nedaleká podzemní továrna.

Co 24. prosince dělat jiného, než zavzpomínat na staré badatelské časy a se slzou v oku projít zapomenutá místa, na nichž čpí skládka a kde se žádná pieta nekoná. Podívali jsme se i za silné železobetonové stěny filtrační stanice a i do jedné malé cisterny na vodu jsme krátce nahlédli.

Celý den panovalo pošmourno, všude bláto, listí pokrývalo kluzké stezky, ale nenechali jsme se odradit od zjišťování stavu věci. Co na to říct. Nenapadají mne slušná slova. Vzpomínka se prostě rozpadne, tak jak se to stalo stovkám vesnic a staveb, které opustil člověk, aby to jiný přišel zničit.

K této příležitosti jsem rychle sestříhala záznam z akce a protože jsem na barevné čmáranice neměla tak úplně náladu, celý film je proto černobílý. Enjoy :-).

Video

Foto