Zámeček

Přišel čas otevřít novou sezónu jak v lomech s rezatými věcatostmi, tak v různých opuštěných zámeckých koutech. Přesunuli jsme se na místo, provedli „z prostoru čaj*“ a ocitli se za zdmi civilizace. Tentokráte plně ve 3D** – na place byli tři blázniví fotografové.

Zámeček nás překvapil svou rozlehlostí. Areál jsme neobešli celý, ale zaměřili jsme se na zámeckou budovu. Fotogenická zákoutí, temná schodiště, prkenné podlahy, světelné paprsky a nekonečné průchody v prvním patře jsou jen jedny z mála věcí, které se zachytily v hledáčcích našich foťáků.

Klady – pro milovníky ruin a historie mnoho detailů, průchodů, dřevěných futer, zábradlí a zdí v řádně rozpadlé kondici. Mezi zápory patří všudypřítomné hromady odpadků, které tam očividně přibývají, fakt, že sochařská výzdoba atiky zámku leží zničená na zemi, kachlová kamna jsou zdemolovaná a místnosti zejí prázdnotou. Pekelné zkazky od odpadků společnosti a celkový stav, který už došel tak daleko, že budova praská a jednotlivá patra se propadají.

Pro mysteriózní obrázky v šatičkách se najde pár průchodů, schodiště s obloukovým zábradlím a další kouty. Řekla bych, že čelo zámku (ve dvoře) bude osvětlené dopoledne. Odpoledne lze nasnímat hru světel a stínů. Ve spodních místnostech jsou děravě zazděná okna, která propouští souměrné paprsky, malující po práchnivějících prknech světelné obrázky. Ve sklepení bývá ukrutná zima, na šašení se stativem se vyplatí mít vrstvu ohadrů navíc.

Našlapovali jsme opatrně a všímali si detailů, hry světel a stínů a kochali jsme se. To místo za to stálo. I tentokráte jsme vyrazili s bodyguardem, což je určitě velká moudratost. V sobotu pak bylo navíc i úžasné teplo.

Druhá akce byla natolik vydařená, že jsme doma museli přistoupit k dezinfekci věcí, oblečení, bot, auta, foťáku, brýlí, humanoida a všeho, co s námi navštívilo zámeček. Po tom, co jsme viděli v dalších budovách, vůbec nechápeme, jak se lidé mohou nazývat inteligentními bytostmi. Budova, těsně navazující na kravín je zhusta zaplněna neskutečnými hromadami všeho možného, podlahy prolité kdoví čím s nechutnými bonusy snad úplně všude. Zrovna tam bych dalším explorerům nedoporučovala vstupovat bez hadru přes papulu a bez pytlů na gládách. A na schodišti chybí zábradlí, místo mi připomíná lokaci v Mafii ve starém vězení, kdy se musíte prostřílet nahoru do věže.

Na zemi leží něčí vzpomínky (vysypané fotografie) a hromada CD a (sic!) DVD ze SCORE! Mno, měli jsme z celé budovy a jejího obsahu celkem nepříjemný pocit (SCORE za to nemůže). Od té doby tento dům nazýváme prostě Dům hrůzy a jestli se po večerech směji „entitám“ do xichtu, pokud zrovna něco takového mají, pak ta zkažená bebečka byla tedy pěkný podraz ^^.

Budova, navazující na tu zámeckou, vyhořela, nahoře se propadají stropy, černají se trámy a poničenými okny dovnitř proniká vegetace. Na půdě rostou stromy a úzká chodba se děsivě hroutí. Ofešná zčernalá zeď se zdobnou malbou, zapomenutá bota, rezivějící vrut, kniha, ponechaná na okně (zjevně nedávno, je v dobrém stavu), opuštěný kufr – to všechno a ještě nenápadné plížení se okolo oken a rožků, nakukujíce přes trosky, které ohlodal čas a nájezdy existencí, no neberte to. Za slunečného dne ideální dovolená.

Nahoře ve stodole je poměrně čisto, jen podlaha sem tam chybí. Dole jsou však další humusy a rozmlácené sklo. Další budovy za kravínem (či snad konírnou kdysi) už jsme nezkoumali. Průchody k západní straně zámku a vodní nádržce jsou zazděné. Třeba se tam ještě podíváme. Zajímaly by mě detaily, pokud takové ještě existují.

Těch shozených soch je škoda, ale nenadělám nic. Socha sv. Floriána z východního průčelí byla nejspíš ukradena, zbyla po ní pouze prázdná nika a díra ve zdi, stejně tak zmizela socha sv. Jana Nepomuckého z výklenku ohradní zdi u (momentálně zazděného, momentálnost se týká roku 2012) vchodu do zahrady.

Probrat šest půlek fotografií bude pěkná makačka.

*Nepostřehnutelný přesun z bodu A do bodu B, kdy ještě původně „čaj“ měl být „čau“, ale ty seance..

**Občas si připadáme jako banda dementů, proto to „D“, číslice závisí na počtu přítomných déček (mnohosmysl included).

Fotografická dokumentace zámečku