Vrátenská rozhledna

Na Vrátenskou rozhlednu jsme vyhopkali jen čirou náhodou, a to díky uzavírce jedné cesty směrem ke hradu Houska. Co se dalo dělat. Vyšli jsme tedy na kopec a koupili jsme si lístky. Dozvěděli jsme se též, že se chystá přestavba a že jsme tedy přišli včas.

Hrdinně jsme vystoupali do výšky 25 metrů nad povrchem země, abychom se z vyhlídkové platformy zahleděli do zamlženého Máchova kraje. Na jedné straně nás čekal pohled na kopečky, mezi nimiž se – o tři kilometry dál – ukrýval hrad Houska, náš příští cíl. A na straně druhé mocný opar, prozářený letním sluncem. Všimli jsme si také, že pod rozhlednou je lom. A protože jsme chtěli zavzpomínat na časy, trávené v lomech a jeskyních, chvíli jsme si v něm odpočinuli, pozorujíce rozličnou zvířenu a květenu.

Za lepší viditelnosti bychom dohlédli jistě až za Bezděz a do větších končin. Avšak koncem srpna už se v okolí hojně štosovaly mlhy, dračí dech a jiná neplecha, nenápadně ohlašující nadcházející podzim, na který se těším, nejen proto, že při nižších teplotách se mi nechce tak často ležet na zemi.

Foto