Vojenské technické muzeum Lešany

Vojenské technické muzeum v Lešanech jsme přijeli omrknout v první polovině července 2019. Mívají v něm otevřeno přes léto. Muzeum je pro nás podobně daleko jako například to na demarkační linii u Rokycan, takže nám chvilku trvalo, než jsme se rozhoupali. Ani zde jsme však nebyli poprvé. Nejprve jsme tedy zašli do krámku a zakoupili pár plecháčků a ohadrů, teprve pak jsme se šli pokochat vojenskou technikou a jednotlivými scenériemi z válečných dob.

V expozicích nacházíme mnoho set kusů techniky, od kanónů a historických tanků, po motocykly, obrněná vozidla, protiletadlové dělostřelectvo a v neposlední řadě spojařskou techniku. Muzeum vzniklo v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren, takže o zázemí bylo postaráno. Haly a přístřešky jsou věnovány jednotlivým obdobím od roku 1890 až po současnost. Kromě vystavené techniky zde můžeme vidět i dioramata v životní velikosti, druhoválečné ulice, pevnostní objekty, automobilovou dílnu, vojenský tábor, v hale 9. delostřeleckého pluku pak procházíme zákopem, protínající bitevní pole Ostravské operace, přes zákop se valí tanky sovětské a československé armády, postupujeme až k československému opevnění, které je obsazené německou armádou. To vše doprovází i světelné a zvukové efekty (a zatímco Indy odpočíval na lavičce, prošli jsme si tuhle bitvu s Alienem dvakrát až třikrát).

Co všechno jsme zde viděli, by vydalo na dlouhý katalog. Ani jsem se nezeptala, jestli mají nějaký spis o pár desítkách stran, který bychom si mohli doma přečíst, něco jako knížečky a brožurky z Malé pevnosti v Terezíně nebo z hradu Houska, které jsem si koupila ke studiu. Určitě bych si nějakou takovou publikaci ráda pořídila.

Koho by zajímal detailnější popis jednotlivých výstav a kusů techniky, ten se může podívat na oficiální web: http://www.vhu.cz/muzea/zakladni-informace-o-vtm-lesany/expozice-vtm-lesany/.

Foto