Video na blogu

Když jsem stříhala video, natočené na Cimburku u Koryčan mou bramborovou smartphonovou kamerou, napadlo mě, že bych konečně mohla ke starým reportážím z larpů připojit videa, která byla k dispozici ke stažení na staré verzi webu. Stará verze byla psaná na koleně, a tak jsem přešla na wordpress a začala jej oňufávat, zkoumat co to umí a postupně přidávat různé pluginy. Vždy jsem si přála mít možnost ty mé mazanice upnout na blog a mít je tak k dispozici, když jsem někde a padne na mě nálada se zhusta zasmát. Z pochopitelných důvodů nemůžu nahrát celé sestříhané filmy, jejichž majiteli se stali hráči, ale klipy by mi mohly projít (traffic, bandwidth a tak.), hen sa uvidí.

Videojs HTML5 Player

První, co jsem udělala, že jsem se Googla zeptala na nějaké ty HTML5 playery pro WP. Chvíli jsem to zkoumala a zvolila jsem si Videojs HTML5 Player. Instalace do WP proběhla bez škobrtnutí. Na stránce je k dispozici srozumitelný návod, kterak přidat video do postu. Použila jsem následující kód, s přesnou cestou k překódovanému videu i k náhledu. Lze si ale vystačit jen s video shortcode v samotném WordPressu bez instalace pluginů.

K zobrazení kódu tady na stránce jsem si vzala na pomoc html-entities, a přepsala jsem závorky na entity. Kodérský plugin tu ještě nemám. Je tu sice tag pre a code, ale jsou na ty mé výmysly krátké. Do custom CSS ve Sparkling nastavení jsem dopsala krátký CSS zápis.

<div class="videocontent">
[videojs_video url="cesta k mp4" poster="cesta k obrázku"; autoplay="false"]
</div>
.videocontent{margin:20px; text-align:center;}
Co umí Videojs.
Co umí Videojs.

HandBrake

K překódování videa jsem sáhla po softwaru HandBrake, který dělá přesně to, co se po něm chce a umí pracovat s různými videoformáty. Některé rendery si ale vyžadovaly přerenderování ve střihovém editoru, čistě kvůli jejich datovému objemu. Nejsem profík, takže jsem s tím trochu experimentovala a podařilo se mi video zmenšit na třetinu původní velikosti, aniž by utrpělo kvalitní zrno obrazu (kvalitní je myšleno sarkasticky, vzhledem k tomu, ze kterého je to roku a jak je to zmatlané :). Pro přehrávání na stránce je potřeba mít video ve formátu MP4. Takže proto jsem si zvolila HandBrake, o kterém jsem zaslechla chválu.

Handbrake, software pro překódování videí.
Handbrake, software pro překódování videí.

Steeper

Narazila jsem na malý problém, se kterým si nevěděl rady ani hlavní střihový software, ani tři další prográmky na překódování videa (HandBrake, VirtualDub wmv ani nepodporuje, atd.), a to poškozenou hlavičku ve wmv souboru, takže to žádný program nedokázal překousnout, otevřít či rozpoznat. Už jsem se bála, že to nepůjde vyřešit a budu se muset ponořit do starých DVD, abych se podívala, jestli mám jiný render Eodixu z roku 2004, který by mohl fungovat. Dopátrala jsem se utilitky s názvem Steeper, která mi dočasně pomohla, ale pak se to rozbilo na jiném konci. Napadlo mě, že to nějak musí jít opravit, abych to pak mohla překódovat ve střihovém softwaru, protože HandBrake mi rozložil zvukovou stopu. Není to žádná legrace, že :)? Vždy si ale dejte pozor, co si dáváte do počítače.

Steeper opravář.
Steeper opravář.

AsfBin

Nakonec se mi tedy video rozsypalo při tvorbě MP4 souboru a jiný render bohužel nemám. Znovu jsem se ponořila do hlubin internetu a vylovila další prográmek AsfBin, už notně zoufalá a obrůstající mechem. Vložila jsem do něj onen nebohý ročník Eodixu, jezdce na časové ose potáhla ke krajům, v advanced settings jsem nastavila překódování do ASF formátu, zadala jméno souboru a tlačítkem cut/copy/join odstartovala přepočet. Po hodině čekání na výsledek se mi tento soubor konečně podařilo vložit do střihového editoru, což je takový malý úspěch po dvou dnech laborování (vždy čekáte dlouhou dobu na přepočet). Ovšem někam se vytratil zvuk, takže jsem musela hrábnout do Roamingu a někde tam smazat CFA a PEK soubory, aby se mi k videu po znovuotevření editoru zvuk vrátil – ou jé, malé úspěchy mě dělí od přelomení klávesnice, ne že bych to někdy udělala. Výsledný render pak už šel bez dalších kotrmelců použít v HandBrake. Hurá.

AsfBin converter.
AsfBin converter.

VLC

Zatímco mi k mechu začínaly přirůstat houbičky a kapradí, zkusila jsem jen tak z legrace, protože miluju rendering a čekání na výsledek, vložit původní video do encoderu prográmku VLC (kužel, který tu už párkrát se mnou byl) a výsledek se na druhý pokus dostavil (v prvním mi chyběl obraz, cha cha cha). Druhý pokus byl desynchronizovaný, tedy zvuk neseděl k obrazu, takže VLC jsem tedy zatím nechala být, ale poradil si i s nakřápnutým souborem, a to je velké plus. Věřím, že se desynchro obrazu se zvukem dá nějak sofistikovaně vyřešit, ale už mi z toho roste na hlavě celý les, a to jen z toho důvodu, že se snažím staré věci překonvertovat pro současné použití. Heheh. Bych o tom možná mohla napsat knihu, na jeden post už je toho docela hodně, ale určitě se mi to bude v budoucnu hodit.

FileZilla

Videa jsem nahrála na server přes FTP a to pomocí prográmku FileZilla, do příslušné složky do které pak budu odkazovat při vkládání přehrávače. Tak jak jsem to popsala výše u Videojs. FileZillu používám už léta a tak ji mohu doporučit na projekty podobného rozsahu.

FileZilla FTP uploader.
FileZilla FTP uploader.

Full disc error

Match Sequence Settings při fullHD videu o 60fps ve formátu MP4 ve staré Premieře vyhodí hlášku Full Disc Error. Je třeba nastavení rendereru zvolit manuálně. V záložce Video vyhrabat H.264, Level zvýšit na 5.1 a z nabídky pak 60fps. Jinak si nezarenderuji. 8 minut videa se pak počítá dvě hodiny s nejistým výsledkem (zvuk se může odporoučet o pár okýnek dál, apod.). Nebo si ušetřím nervy a upnu to rovnou na YT, nějak to tam slepím, což nepůjde na okýnko přesně, protože je celý ten YT editor nešikovný a neohrabaný. Ve chvílích, kdy dřevěný internet dovolil, jsem vypátrala, že tu ten problém stále je a odpovědi jsou nejisté a je třeba pátrat a přehazovat hromady spamu lopatou. Jen si sem doplňuji novinky a poznatky.

Závěrem

Vyzkoušela jsem si zase něco nového, tester otestoval. Určitě by to šlo čistěji a krásněji, ale já jsem zatím spokojená. Jinak pro svou tvorbu používám kanál na Youtube. Po nějaké době jsem se zase rozhodla, že videa na server z provozních důvodů cpát nebudu.