Vetřelec: Peklo

Vždy mě zajímalo, co se dělo s kolonisty a personálem v Hadleyho naději na planetě LV-426. Z kusých informací v režisérské verzi filmu Vetřelci vím, že se Weyland – Yutani rozhodla terraformovat tuto skálu již před desítkami let, aby zmírnila její divokou atmosféru a mohla tak vysílat prospektory, žijící a pracující v kolonii, do neznámých končin na průzkumy. Oni chtějí získat vetřelce a artefakty a s jistotou vědí, že tu něco je.

Příběh se v originále jmenuje River of Pain. Planetě se říká Achéron. Já jsem se rozhodla přes tuto řeku přejít společně s autorem, který mi nabídl osobní příběh rodiny Jordenových na pozadí zuřících bouří a za chladnými industriálně strohými zdmi kolonie.

Nehostinnou planetu, pokrytou popílkem, prachem a větrem ošlehanými skálami se už několik desetiletí pokouší Weyland-Yutani zobyvatelnit rozmístěním vysokých věží s kolmými stěnami, z nichž hlavní výrobník atmosféry, nacházející se nedaleko kolonie, je větší než fotbalový stadion a v jeho útrobách dříme obrovský potenciál.

Anne a Russ Jordenovi, dva prospektoři, žijící zde dlouhá léta se svými dětmi Timem a Rebeccou, která si říká Newt, vedou své dobrodružné životy ve sladké nevědomosti a ve velkém očekávání, že jednoho dne najdou něco, co fakt bude stát za to a že to najdou dřív než ostatní, ačkoliv zde mezi kolonisty panují přátelské vztahy. Jinak by to ani na této skále nešlo.

Události pomalu začínají nabírat spád, když se jeden z výrobníků porouchá a vyslaná záchranná výprava selže. Po jejích stopách vyráží nový velící kapitán Demian Brackett, aby ten nepořádek uklidil. Demian a Annie mají cosi společného. I když zde mnoho prostoru pro vzájemné vztahy, drobné životní epizody a vzpomínky, zdá se, není, autor sem zvládl vměstnat dost detailů k vykreslení postav a jejich charakterů.

Al Simpson, který velí kolonii, není z nového kapitána nadšený. Ten odmítá, aby koloniální vojáci pomáhali při civilních vědeckých výpravách do terénu, takže když přijde zvláštní rozkaz s konkrétními souřadnicemi, Al Bracketta obejde a vyšle prospektory do zuřící bouře a oni tam vezmou i své děti.

Když se pak v hrůze narodí první monstrum, ještě stále nikdo nechápe, jak se situace zkomplikovala. Zdá se, že zdravý rozum má jen Brackett, protože neví, jak to tady chodí a že hlavní slovo má vědecký tým. Dále se můžu spolehnout na silnou Anne a její dceru Newt. Nepodstatné rozmíšky jdou stranou, když lidé začnou mizet ve velkém a krev začne stříkat všemi směry a ta vetřelecká se začne propalovat stěnami a patry Hadleyho naděje.

Celá kolonie se ponoří do stavu pohotovosti a paniky, dokud ji postupně nepohltí temnota s drápy a ostrými zuby. Nakonec vždycky bude záležet jen na tom, jak tohle peklo přežít, zatímco osudy desítek kolonistů a vojáků jsou naplněny tím nejhrůznějším způsobem.

Příběh nepostrádá napětí, akci a charaktery, které mají hloubku. Osobní zápletky pomalu zanikají pod ničivými útoky vetřelců a vše je doprovázeno prostřihy na stanici Gateway, kde sleduji osudy Ellen Ripleyové až do chvíle, kdy jí člověk od společnosti oznámí, že ztratili kontakt s kolonií na planetě LV-426.

57 let s nočními můrami v záchranném modulu Narcissu neskončilo a jediný způsob, jak se z toho dostat je přistát na povrchu planety a obrátit se k hrozbě čelem. Její kroky a kroky mariňáků zaznějí na kovových podlahách v opuštěném komplexu a kdosi je v tmavých tunelech ventilace zaslechne..

Pět z pěti vetřeleckých přísavek doporučuje.