Valdštejnské slavnosti v Lovosicích 2019

Valdštejnské slavnosti jsem navštívila i v roce 2019. Dostavila se turistická skupinka z dalekých končin. Já jsem vyrazila o hodinu dřív, abych si společně s průvodem účinkujících prošla celé město. I tentokrát jel Adam Valdštejnský koňmo. Rytmus udávali bubeníci. Během průvodu proběhlo několik divadelních šarvátek a když jsme dorazili na náměstí Adam měl svůj proslov o povyšování Lovosic na město, zde na něj čekala jeho choť.

Po celodopoledním slejváku se na nějakou dobu vyjasnilo a na historickou akci přišlo mnoho lidí. Tentokrát se hudba v podání Strašlivé podívané a Českého srdce odehrávala na malém zastřešeném pódiu a velký stan na kulatém pódiu sloužil k odpočinku. Šermíři předváděli svůj um a vtip na prostranství před bílým zámkem. Obě představení Kolínské společnosti POPRÁVU byla skvělá a jedno vtipnější než druhé. V souvislosti s tím vzpomínám na Vae Victus, kdepak asi jsou.

Pořádající skupina historického šermu Lepus pak připravila turnajové představení, v němž si zahrálo i několik dětí z řad diváků. SHŠ Golem také přišli s novým, pěkným akčním divadlem. Mohli jsme si prohlížet palné zbraně. Akčnější z nás si je i vyzkoušeli v praxi. Při druhé ukázce pak už bylo možno střílet i z děla, protože první ukázku přerušil mocný déšť. Ani tentokrát se bankomat v dálce nepodařilo dobýt, ale to nevadí, Savioli snad příště přijdou zase.

Stranou toho všeho seděli na svých bidýlkách draví ptáci, ukázku sokolnictví jsem neminula. Obhlédla jsem i stánky řemeslníků a zastavila jsem se u kováře. Děti mezitím plnily různé úkoly a také si zastřílely z kuší. Na konci proběhlo vylosování vítězů a každý si odnesl dřevěný štít a zbraně. Závěrem zahrála skupina České Srdce a to už jsem se teleportovala za svou turistickou skupinkou, která se šla osušit domů o pár hodin dříve.

Za mě super. Stánků s dobrotami byla přehršel a i nějaký tovar se našel. Já jsem tam jako obvykle šermovala s kamerou a zároveň s foťákem, no snad z toho časem také něco bude. Na tuhle akci se vždycky těším a vzpomínám na úžasnou Budyňskou Korunu ♥.

Připojuji krátký klip z mého dual wieldingu s kamerou na klacku. Střelba je natáčena 240 FPS rychlostí s menším rozlišením. Video jsem pak točila úplně zbytečně velké, protože má milá kalkulačka, tímto jí děkuji za hromady dokončené práce, zvládá tak maximálně FullHD a i to se celkem vleče :).

Video

Kratší verze

Foto