Valdštejnské slavnosti Lovosice 2017

Valdštejnské slavnosti v Lovosicích se letos konaly v režii Kulturního střediska Lovoš a skupiny historického šermu Lepus, s dvacetiletými zkušenostmi s organizováním Budyňské Koruny na Vodním hradě v Budyni nad Ohří. Adam mladší z Valdštejna přijel koňmo a spolu s ním se na slavnostech ukázaly skupiny historického šermu Golem, Alotrium, Vae Victus, Savioli i ostatní Lepusáci, doplněné o tanečníky ze skupiny Saltatores Regina Beatrix, fakíra a tanečnici z Dua Karson či o hudebníky Musica Canora. I tentokrát se všichni vydali v průvodu přes město, krok jim udávali bubeníci ze skupiny Tamboři.

Na několika místech probíhaly drobné bojové scénky. Cestou se sbíral lid a společně pak všichni zamířili okolo staré radnice s věží až k pódiu na novém náměstí, kde byl Adam z Valdštejna přivítán. I zde se všechny skupiny předvedly v krátkých soubojích. Adam z Valdštejna podal žádost, aby byly Lovosice povýšeny na město, a tak se 4. července roku 1600 stalo.

Od kruhového pódia jsem se přesunula ke scéně u lovosického zámečku, kde měla probíhat většina šermířských představení, orientální tance, bubeníci i tance historické. Hudebníci z Canory pak měli celé kruhové pódium pro sebe. S prvním akčním představením s názvem Turnaj pro královnu přišli šermíři ze skupiny Alotrium. Už jsem jej viděla, ale zábavné a vtipné bylo i podruhé.

V mezičase se kanonýři postarali o zábavu při ukázce palných zbraní. Konečně mi pořádně luplo v uchu. A podařilo se mi sem tam zachytit ohníček i bez sekvenčního focení. Než jsem se vrátila z lovu na jídlo, měl už Lepus připravenou scénu pro představení s názvem Obrazy na lovosickém zámku, což se hodí kamkoliv, kde mají zámek a nějaké obrazy. Je to o tom, že po zavírací době se na zámcích a hradech dějí záhadné věci, postavy a příběhy z obrazů ožívají a než stihne přijít ráno, proběhne několik soubojů a hádek.

Děkuji Lovosickému dnešku za otištění mých obrázků.
Děkuji Lovosickému dnešku za otištění mých obrázků.

Tanečníci královny Beatrix měli pokaždé připravený jiný repertoár v dobových kostýmech. Během tance orientálního největší úspěch zaznamenali hadi a nejeden divák se s nimi chtěl vyfotit, někteří dokonce překonali svůj strach a na zvířenu si sáhli. Hadům to bylo vesměs šumák a nechali se naložit na ramena i těm nejmenším trpaslíkům.

Následovalo vystoupení Golemáků v představení v lovosické krčmě, kde si jednotliví protagonisté nebrali servítky a osoby i objekty létaly vzduchem. Lepus pak přiblížil zbraně a zbroje i jejich praktické použití a po nich přišli na řadu Vae Victus se svým dalším veršovaným představením, které ani tentokrát nepostrádalo vtip a jiskru. To už se začínalo šeřit.

Vyhlášení vítězů o čtyři rytířské ctnosti proběhlo po ukončení dětské soutěže, jejíž stanoviště byla rozeseta kolem dokola ve vojenském táboře. Nastal další mezičas s kanonádou a to už pomalu houstla oblačnost a tu a tam cosi mokrého spadlo. Noční vystoupení SHŠ Golem s ohníčky tak začalo ještě za šera, aby nikdo zbytečně nezmokl. To už můj foťák skoro vůbec nebral, protože má jen mizernou světelnost a vysokou zrnitost. Pár fotek ale mám. Skutečně lít také začalo až když jsem se odteleportovala, takže všechno proběhlo hladce a bylo na co koukat.

Fotila jsem od jedné hodiny odpoledne až do tmy, bylo to náročné. Vyškrábla jsem z asi tisícovky + snímků cca 166 těch ostřejších kousků. Dělám to, protože mě to baví, zatím ještě, i když už by to chtělo lepší sklíčko, ale o tom si asi nechám jen zdát.

Takže za mě akce byla parádní. Trochu mi nahradila Budyňskou Korunu, kde to vždycky bylo super. Jsem zvědavá, kdo bude Valdštejny organizovat následující rok. A vydržela jsem to hlavně díky tomu, že jsem seděla pod stromem. Na sluníčku u pódia jsem po chvíli začala já i můj foťák doutnat, naštěstí jsem dostala teplou minerálku ze zvukařského stanu :D. Děkuji. Pak jsem ještě zdrhla do Penny pro jablečný džus a nějaké pomalejší cukry, jó těžký život fotografa. Ahem. A teď už k náloži obrázků z kouzelné škatule. K některým obrázkům jsem sesmolila popisky. Většina snímků má delší stranu o rozměru 1200px. Pohyblivé obrázky jsou z potato telefonu a točila jsem spíš pro sebe. Příště tento dual wielding asi vynechám :D. Tolik k technickým záležitostem.

P.S.: děkuji všem, co nasdíleli odkaz na můj blogový článek s galerií. Inspiruje mě to k další tvorbě :-).

Pohyblivé obrázky

Valdštejnské slavnosti v Lovosicích 2017