Urbex.cz – Krása zániku

Pročetla jsem zajímavou knihu o českém urbexu. Je ještě čerstvá a voňavá z tiskárny. Knihu Urbex.cz – Krása zániku vydalo nakladatelství Paseka v listopadu 2015. Autorem fotografií je urbexer DiverZant, kterého můžete znát z Urbex.cz, různých pořadů jak v rádiu tak v televizi a autorkou textů Katka Havlíková, která se účastnila mnoha výprav.

Oba nám přinášejí svědectví z opuštěných míst ve formě fotografií a vlastních zážitků, promísené se záznamy z archivů, podbarvené legendami, které se váží ke konkrétním místům nebo osobními vzpomínkami z dopisů majitelů. Přibližují nám atmosféru továren za deštivého odpoledne, noční průzkum budov cínového dolu, hotelů i vil, náhodná setkání a strasti průzkumnictví v hlídaných objektech.

Čtenář je úvodem seznámen s tím, co urbex je, jak ho průzkumník a fotograf cítí, jaké má konkrétní místo pro fotografa význam, v neposlední řadě popisuje fascinaci pomíjivostí, koloběhem života a obdivné pohledy směrem ke staré industriální architektuře, jíž zvědavý dobrodruh zvěční svým sklíčkem. Mnohdy nám po takových místech zbydou právě jen ty fotografie. A některé budovy zase mají to štěstí, že se pro ně najde další využití.

Pokud se věnujete urbexu už od dob, kdy jste ještě neznali tuto slovní zkratku, ale tušili jste, že něco takového existuje a že nejste ve vesmíru průzkumnictví sami, možná tuto publikaci uvítáte podobně jako nově příchozí čtenáři. A jestli jste měli rádi Stínadla, fascinovalo vás, co se stane, když člověk opustí město nebo vás jen přitahuje temná minulost okořeněná osobním životem lidí, kteří v dané destinaci žili, jistě si i vy najdete v knize své.

ukázka z knihy o urbexu
Urbex.cz – Krása zániku: ukázka z knihy.

Krása zániku vyšla v měkké lepené vazbě, desky tvoří leporelo z různých fotografií a nápis urbex je vyveden v parciálním lakování, vystupuje do prostoru a leskne se, zatímco zbytek je matný. Formát knihy je A4, takže fotografie, které byly vybrány k jednotlivým destinacím, jsou opravdu velké. Dýchlo na mě dvě stě stránek atmosféry, kterou mám ráda.

Navštívené opuštěnosti nejsou konkrétně pojmenované, ale určitě z nich mnoho poznáte, pokud je to vaše oblíbené působistě. Na začátku knihy je i pěkná mapka a závěrem se podíváte i do zahraničí.

Nechybí ani krátké pojednání o použití HDR (vysokého dynamického rozsahu) a porovnání tónového mapování (omalovánky) s překrytím tří nebo více expozic, což vám umožní nemít přepálená například okna a zároveň z fotky nebude svítivá barevná skvrna (také jsem si to před nějakou dobou vyzkoušela pomocí auto exposure bracketingu na interiérech opuštěných chatrčí).

Za sebe určitě mohu doporučit všem zájemcům o průzkumnictví, architekturu a věci tajemné. Dovedla bych si představit knihy i od dalších lidí, kteří publikují například na osobních webech a velice dobře se čtou, o krásných nových fotogaleriích nemluvě. Například Opuštěná místa, Rionka nebo Lady Zazza. Ha!

Urbex je teď možná módní pojem. Ale pro mnoho z nás je to srdeční záležitost, láska, která může i rezavět a rozpadnout se a stejně se budeme i nadále rádi vydávat za ploty a zdi do lidmi zapomenutého prostoru, kde si jiný život vždycky najde cestu. Obdivovat, zkoumat a fotografovat.

Můžete se vydat na stránky nakladatelství Paseka, kde najdete i ukázku z knihy, nebo jinam, případně prohledat blízké knihkupectví. Například Neoluxor nebo jiné doupě dle vašeho vkusu.