Tvrz, kostel a pyrotechnické muzeum v Kuřívodech

Kuřívody byly poznamenány vznikem i zánikem vojenského prostoru, avšak v dnešní době se sem navrací život a už bychom nepoznali, že tu ještě před desítkami let ležely hromady suti. Trávník okolo pošty a infocentra září zelení, střechy na kostele a na tvrzi jsou opravené a jíst se tu také dá.

Udělali jsme si sem malý výlet, chtěli jsme si prohlédnout tvrz ze 14. století, jejíž podoba ze století 17. se dochovala dodnes. Okolo tvrze jsou k vidění zbytky vodního příkopu. V létě tvrz vypadá jako šípkový zámek a tak mohu doporučit přijet fotografovat až v zimě, kdy zpoza stromů vykukuje více zdí. Tráva však byla posekaná, takže jsme se odvážili vlézt za bránu. Vedle kostela svatého Havla stojí dva pomníčky padlým v prusko-rakouské válce 1866. V okolí Kuřívod lze nalézt spoustu dalších pomníků padlým z tohoto období.

Nedaleko muzea pyrotechnické asanace Ralska najdeme německý pomník padlým v první světové válce. Kdo se zajímá o vojenskou minulost, jistě si přijde na své. V muzeu samotném se již změnila otevírací doba, teď je od pátku do neděle v odpoledních hodinách, pokud je dost zájemců.

Když jsme valili od Hradčan, co nám kola stačila, abychom stihli zavítat do muzea včas (sice jsme nestihli, ale..), nebyli jsme si jistí, jestli tam někdo bude, přecijen panovalo ukrutné vedro a všichni normální lidi smáčeli šunky v rybníku. Nenormální lidi (to jako my) troubili na klakson na dveřích u maličkého muzea. Naštěstí byli všichni doma a už se vykládalo, tak jsme zapluli dovnitř a jali se naslouchat výkladu od pana Bilického. I tentokrát vám toto muzeum musím doporučit. Nejsem sice žádné infocentrum ani světoznámý turistický portál, ale co se lze dozvědět v tomto muzeu, nedozvíte se nikde jinde, pokud tedy neznáte někoho místního a znalého věci.

V muzeu jsme strávili přes dvě a půl hodiny, tuším, bylo to opravdu hodně dlouho. Už jsme sem přišli trochu uondaní z lesa a s vybitými foťáky z urbexů, takže jsem udělala jen pár fotek, potřásla si rukou s legendou, zažádala si o muří nohu a spokojeně jsme odkvačili dom. Co také od nás čekat, než že se budeme roztékat na letišti a v muzeu, ostatně při poslední návštěvě to proběhlo téměř úplně stejně.

V infocentru lze nabrat hromady informační podestýlky, zakoupit si knihy s dobovými pohlednicemi, mapy a spoustu dalšího a i u pana Bilického najdeme nepřeberné množství letáčků o historii jednotlivých vesnic. Už minule jsem si hojně nabrala, takže tentokrát jsem si vzala jen jeden kousek o jedné pěkné vísce. A to byly vpodstatě dva příjemně strávené výlety do Kuřívod. Kdo by měl hlad a sháněl se po nějakém napajedle s parkovištěm, může zkusit zdejší motorest U Vladimíra, kde jsme se nacpali dosytosti a někteří z nás si i přidali. Je to takové malé světélko na konci hladového tunelu po celodenním fotografování.

Video Nikon

Video GoPro

Foto