Tvorba Q3 2019

Vytáhla jsem z archivu více obrázků. Achatina už se vyskytla na malůvce z Inkscape, tak tentokrát jsem ji zakomponovala do houboviště na papíře. Pro mě je to způsob relaxace. Když se nehoním za vlky po lesích a za mraky po kopcích, abych si udržela mozkovou buňku v chodu, kreslím si malůvky.

Kromě toho, že se učím ovládat kofeinového parkinsona, který zvládá složité klikyháky a hod hrnku ze stolu do dálky, ale kreslení už mu trochu vyšumělo, používám kresbu jako způsob odpojení od Matrixu. Zabere mi to tak hodinu až tři, podle toho, co dělám.

Kde je ten spontánní věk, když člověku bylo šest let a čmáral si prostě jenom tak? Dneska k tomu potřebuje tisíc výhovorek a extra speciální tooly, aby byl in.

A já si myslím, že je dobré občas všechno hodit za hlavu a vylézt si zpátky na strom, jinak řečeno ignorovat co kde kdo jak proč a nechat myšlenku volně plynout přes peřeje reality. To jsem to sice moc nevysvětlila, ale pojďme se podívat do temné sluje na workflow.

Připojím sem ještě další tvorbu, kterou jsem páchala bez videozáznamu (ano, dochází mi místo na disku a ani nechci točit úplně všechno). Kromě planety s lesíkem a zvířenou jsem vytvořila i jezdce na koni, k ruce jsem si vzala svou fotku z Valdštejnů 2019. Některé detaily jsem kresila bod po bodu, po 8 hodinách už mě to moc nebavilo, tak jsem zkusila virtuální tužku s automatickým vyhlazováním. Není to nic moc nástroj, i když myš zapnu na nejpomalejší režim. Ale možná to ušetří pár minut práce v Inkscape. Můj odhad je nepřesný, seděla jsem u obrázku koně asi do jedné do rána a pak další den odpoledne k večeru u nebohého jezdce :).

Samotný jezdec na koni se skládá asi z miliardy objektů, které jsou správně (doufám) navrstvené nad sebe, k tomu ty barevné čáry. Obarvování objektů pomáhá i při booleanovských operacích ;). Když už mám kus hotový a nic nahoru nebudu přidávat, začnu postavu obarvovat. Obarvuji postupně od hlavy až k patě. Vždy upravuji větší skupiny tvarů, aby se mi cesty (čáry) dále nemnožily. Celý proces jsem nenahrála, vzhledem k jeho délce a tuně pokusů-omylů.

Videa s tvůrčími procesy

Obrázky

Nejprve si jen tak analogově čmárám.
Nejprve si jen tak analogově čmárám.
Koně jsem asi ani nevyscreenshotovala, situace se začíná lehce komplikovat.
Koně jsem asi ani nevyscreenshotovala, situace se začíná lehce komplikovat.
Koňomut je hotový, má i postroj.
Koňomut je hotový, má i postroj.
Referenční fotka pochází z mého archivu.
Referenční fotka pochází z mého archivu.
Nebyla to taková sranda, jak to před 10 hodinami vypadalo.
Nebyla to taková sranda, jak to před 10 hodinami vypadalo.