Trosky mlýna

Květnové svátky jsme s Indym strávili mj. v lesích BVVP Ralsko, ve vesničce, do které se záhy podíváme. Předchozí průzkum byl obšancován miliardou krvežíznivých komárů a proběhl v srpnu 2016. Nyní jsme se přesunuli kousek dál do hlubin rokle za rybníčkem.

Pokud vás zajímá, jak to v lese vypadalo minule, hoďte okem do článku Jak nás chtěli sežrat komáři.

Tentokrát se nám veškerá zvířena vyhla velkým obloukem, a tak jsme mohli v klidu prolézat sklepení, jejichž pevnost jsem si nejednou ověřila na vlastní hlavu. Mnoho z podzemních staveb přežilo péči vojáků, a tak je na co koukat.

Některá pískovcová sklepení disponují i vícero místnostmi. V jedné chodbě se nacházela halda písku, kterou nějaké šikovné zvířátko vyhrabalo z nory v nejzazším rohu. Na to je dobré dávat pozor. A také na špatně viditelné studny a nádrže, které se skrývají ve vysoké trávě nebo v houštinách (společně s kaňoury).

K pátrání po informacích využívám různé webové stránky, mapy analogové i digitální a knihy. Na stránce http://www.zanikleralsko.cz/, jsem v jedné fotogalerii objevila docela zachovalou budovu mlýna. Náhonu podél rokle jsem si všimla při předchozí návštěvě, ale nezbyl čas jít dál do lesů. Až při další výpravě.

Na místě jsem však zjistila, že budova mlýna, která ještě v roce 2014 z posledních sil stála a jejíž fotografii s laskavým svolením autora přiložím ke článku, už to má nějakou dobu za sebou. Velká škoda, ale čas a vnější vlivy nezastavím.

Oběhali jsme tedy rokle, loučky, sklepy a zdi bývalých domů a hospod. Bylo krásně slunečno a sváteční klid. Nikde ani noha. Poseděli jsme si na louce, kde jsme si udělali malý piknik a okolo čtvrté sbalili saky paky a odjeli jsme robotovat.

Video

Rokle a sklepy