Trenčiansky hrad

Vypravili jsme se na trenčianský hrad, který měl otevřeno pro trosek chtivé jedince. Jak už to tak v únoru sem tam bývá, zima mi velká byla, protože jsem si čepici zapomněla v autě, společně s řízkem, který mi zbyl od oběda… ale to je trochu jiná pohádka.

Hrad jsme oběhali, pokochali se výhledem z věže. Dovedu si představit jaké to musí být v létě a když je čistý vzduch, krásný pohled na kopečky okolo a na město v podhradí, kde se kdysi dávno rozprostírala pole.

V hradě mě zaujalo velké množství opeřenců. Někteří i zapózovali a jejich zvěčněné zobáky sem připojím. Kromě holubů po hradbách straší i jiná zvířata (včetně zbloudilých turistů). Dali jsme si kratší okruh. Bylo nám řečeno, že sbírka zbraní se přesouvá do opravených kasáren, takže by možná stálo za to stavit se ještě někdy, až to bude všechno přístupné a až bude také hezky.

Tento hrad se možná dostal do povědomí díky sesunu jedné hradby, která už tíhu staletí neunesla a odporoučela se ze svahu pryč. Prý je teď na hrad lépe vidět, takže ani nikomu moc nechybí.

Návštěvu jsme zakončili dortíkem a zmrzlinovým pohárem v nedaleké cukrárně, což bylo docela fajn, tam mi tak nějak došlo, že mám docela hlad, a že bych bývala docela zchroustala onen řízek, který se válel v autě vedle mé čepice.

Ze zajímavostí, kterých jsem si ještě všimla, jmenuji kašnu s vodníkem, který vypadá docela strašidelně a podle výrazu hádám, že za hezčích dní zvrací vodu. Na kovové síti nad kašnou ležel i pěkně vymodelovaný kapřík a na okraji kašny žabka. K vidění tu je i piaristický kostel, katův dům a římský nápis na hradní skále.

Trenčiansky hrad