Tom Clancy’s Ghost Recon Advanced Warfighter 2

Zahrála jsem si skvělou taktickou střílečku z prvního pohledu s názvem Ghost Recon (PC verze). Vojenskou tematiku ve hrách přímo zbožňuji, a tak po věcech jako Brothers in Arms, Battlefield nebo uzavřená beta hry World of Tanks, přišel na řadu Ghost Recon. Někdy v roce 2002 jsem hrála demoverzi staršího předchůdce a jako začátečník jsem dostávala pěkný výprask. Prošla jsem si i několik Splinter Cellů, které mi blíže představil kamarád. Ale i tak na sebe Ghost Recon AW 2 nechal dlouho čekat, neb je to již nějaký ten pátek co hra vyšla.

Jedu na ty nohy.
Jedu na ty nohy.

GRAW2 není hra pro netrpělivce, kterou by proběhli rambo stylem. Stačil jeden neopatrný krok, jedna rána a šla jsem do kytek. Když nepromyslíte své kroky, skončíte u rudé obrazovky snadno a rychle. Advanced Warfighter 2 je o plánování, taktizování, pomalých a obezřetných přesunech, o pečlivém výběru týmu a vybavení, o skvělé taktické mapě a naštěstí také o zákeřných oklikách v polorozbořených uličkách a někdy dosti nevýhodně postavených snajprech. Emzáci s RPGčkama, stojící na střechách jsou naštěstí občas slepí, především pak, když z vašeho vojáčka kouká zpoza rohu jen tichá bouchačka s optikou, zatímco spolubojovníci kryjí ústupovou cestu a hlídají ten tank o ulici dál.

Takhle je to správně. Emzák mě nezmerčil.
Takhle je to správně. Emzák mě nezmerčil.

Plížíte se s nosem pomalu až u země, abyste byli pro nepřítele vpředu co nejmenším a nejméně viditelným cílem. Horší je, když se pořádně nerozhlédnete, nebo nepoužíváte taktickou mapu, pak nepřítel za vašimi zády, pravděpodobně na střeše, má celkem snadnou práci. Celá jednotka elitních bouchačů může postupovat stylem Recon nebo Assault. Recon využijete v místech, kde o vás nikdo neví a když jste šikovní, také se o vás nikdo nedozví a závěrečné statistiky pohladí vaše hráčské ego. Assaulta pak zvolíte v místech, která musíte bránit před náporem rebelských sil, jejich vrtulníků i tanků.

Obrazovka pro výběr a vybavení týmu.
Obrazovka pro výběr a vybavení týmu.

Mise se odehrávají za noci i za dne a vnášejí tak do hry hromadu dalších taktických prvků. Částečně zničitelné prostředí a průstřelné materiály vás nutí vyhledávat lepší a lepší úkryty, nikde se moc nezdržovat a místa před sebou důkladně prozkoumat. Artilerie, tanky, letouny, bezpilotní průzkumné sondy, další pomocné jednotky a možnost tomu všemu velet či využít jejich pomoc, jsou opravdový luxus, který budete s radostí i s nutností využívat na každém centimetru čtverečním herní zóny.

Zábavný a adrenalinový co-op.
Zábavný a adrenalinový co-op.

Já osobně jsem hrála single player a kooperativní mód na custom mapách i těch, co byly v základu hry a s čistým svědomím můžu říct, že hra je úžasná a doporučuji ji lidem se sniperskou duší. Co jsem však nehrála, je předchozí díl a díky stavu zdejšího bezdrátu pořádný multiplayer, a tak se vyhnu srovnávání a odkazování, čímže bych dle mého odhadu zabila půlku recenze. Taktéž si umím představit, že se najdou hráči (ehm), kteří předchozí díl neprošmajdali tam i nazpátek.

A o co že tu jde? Vy a vaše speciální jednotka jste vysláni do městečka Juarez v příhraniční oblasti mezi USA a Mexikem srovnat zdejší mravy. Místní rebelové prý mají atomovou bombu, čemuž se musí učinit přítrž, protože kdo by chtěl na své hranici atom, že? Ještě navíc v pazourách nějaké militantní organizace.

Za zdechnutí týmu se stydím, ale dali mi hračku.
Za zdechnutí týmu se stydím, ale dali mi hračku.

Před každou misí vás čeká důkladný briefing, nálož informací a podle toho se rozhodnete, které členy vzít a čím je vybavit. Hra nabízí přehršel zbraní a jejich modifikací. Osobně vždy používám nějakou pušku s tlumičem a optikou (Scar L apod.) a hlavně si nezapomenu přepnout mód střelby na jednotlivé náboje. Protože opravdu stačí jedna trefa do správných míst a je vymalováno. K ruce si beru ještě samopal pro blízká setkání s houfy nepřátel (nebojte, neběhají tu po desítkách) a v závislosti na briefingu táhnu buď snajpra, assaulta nebo demolition mana, jo a zapomněla bych na support.

Sem tam máte možnost během bojů doplnit munici, ale většinou šetříte každý náboj a když si špatně zvolíte jednotlivé členy skvadry, můžete mít velké problémy probít se kupředu neboť hra nic neodpouští.

Začátky. No, zase tak špatná statistika to není.
Začátky. No, zase tak špatná statistika to není.

Grafika moc neoslní. Městečko Juarez se v PC verzi moc neblýskne a často vám přijde jedna ulice jako druhá, o procházení stejných míst, jenom z jiného konce nemluvě. Textury jsou takové šedé, mrtvé, stejně tak prostředí působí dosti mrtvým dojmem. Ostatně lecos můžete vyčíst ze screenshotů. Sem tam se podíváte i do zapadlých vísek či povrchového dolu, ale ani tam moc života nenajdete, tedy pokud vynechám nepřátelský život pobíhající s bouchačkami.

Dále občas kulhá umělá inteligence a někdy mají spolubojovníci problém správně se krýt nedejbože opětovat palbu, takže jednu chvíli slyšíte jen „I’m hit“ nebo „I’m taking fire“ a druhou jste o člena chudší. Vyplatí se nezapomínat na ukládání (klávesa K), nezapomínat na možnost udělovat příkazy v reálném čase přes prostřední myšítko a hojně využívat taktickou mapu, kde vidíte kus oblasti okolo sebe a přítomné nepřátele. Zde můžete každému členu udělit hned několik příkazů, například aby se přemístili za roh a zároveň kryli prostor, do něhož se později přesunete vy sami. Ostatně manuál možná čtete a podívat se na rozložení kláves v nastavení hry také umíte.

Taktická mapa, na které se též můžete vyřádit.
Taktická mapa, na které se též můžete vyřádit.

Mě osobně tento styl hraní baví a vyhovuje mi. Samozřejmě že záleží na mém momentálním rozpoložení, které občas zachraňuje Painkiller nebo Zoo Tycoon. Ale zde mě vůbec nic nešetří a fakt musím proscanovat každý milimetr, aby mi neunikl dobře zašitý snajpr na střeše na druhém konci města. Máslům a příležitostným hráčům, taktickou akci nehrajícím, může přijít GRAW2 nepřekonatelně těžký a tudíž by si měli investici rozmyslet. Já po ní skočím a shrábnu všema deseti, jelikož se i přes drobné nedostatky v grafice a umělé inteligenci celkem dobře zadařilo. Čtyři z pěti snajprů doporučují, pátý byl ze strany nepřítele a s dírou mezi očima se zdržel hlasování.