Svojkovské skály

První svaté obrázky v rokli známé jako Modlivý důl visely již v osmnáctém století, kdy sem začali přicházet první poutníci. Trasu vzhůru do skal ke skalní kapli Panny Marie Loudské dnes lemují výjevy z křížové cesty, nachází se zde studánka a nad kaplí lze vyšplhat k oratoriu. Za druhé světové války bylo místo poničeno a spousta věcí se ztratila.

Na skále naproti kapli je symbolický hřbitov horolezců. Sestává z několika pamětních destiček, vsazených do skály. Odsud lze vyšplhat na vyhlídku Dědovy kameny a po 4 kilometrovém okruhu, lemovaném skalními poustevnami sejít zpět do obce Svojkov, kde v zámecké zahradě stojí malý skalní hrádek ze 14. století.

V obci samotné je i pomník obětem Velké války, který byl krásně opraven. V okolí je spousta míst, která stojí za návštěvu. Po Sloupu v Čechách jsme jen hodili očkem. Také neustále pršelo do objektivů, ale díky tomu byl všude klid. Z vyhlídek nebylo sice nic vidět, ale to nevadí.

Ještě jsme se zastavili v jeskyni Pustý kostel, který se nachází přímo pod silnicí ze Sloupu do Svojkova, u Skalních oken a v jeskyni Staré časy. Všechna místa jsou vytesána v pískovcových skalách a jsou opravdu maličká, jako kdyby to tu někdo vytvořil pro trpaslíky.

Video

Foto