Svatováclavské slavnosti v Lovosicích 2019

Aneb historická scéna za zdmi zámečku. Přijely sem hned tři návštěvy, a tak se mohly chodit kochat po okolí, zatímco jsem prohodila pár slov se svatým Václavem, když jsem čekala na scénku před kostelem. Z cedule na dveřích jsem se dozvěděla, že prohlídka varhan započala už ve 12 hodin, ale i tak bych to už asi nestihla. Svatý Václav a jeho bratr Boleslav se zastavili před kostelem, Václav požehnal zdejší zemi a malý historický průvod s vikingským doprovodem proplul mezi stánky až do chráněného dvora zámečku na náměstí.

Na historické scéně byli i tentokráte vikingové ze skupiny Midgard ve svém táboře, s malou smečkou vlků. Předváděli zde různá řemesla a ochotně vyprávěli každému zájemci detaily z tajů tehdejšího života. Mezitím byla pro dětské návštěvníky připravená akční stezka, kde si mohly vyzkoušet svůj um i vtip nejen při lukostřelbě. Tomuto úseku byla vyhrazena přibližně hodina, během níž jsem se šla také projít po širém okolí, plném stánků, kolotočů a hudebních vystoupení. Dále na opačném konci dvora posedávali draví ptáci ze záchranné stanice Penthea a šermíři z Lepusu se starali o jednotlivá stanoviště.

Letos si skupina historického šermu Lepus zase připravila legendu o svatém Václavovi, jak to tenkrát asi mohlo proběhnout. Sokolníci z Penthey ukázali některé z přítomných opeřenců v celé jejich kráse a majestátnosti a zvířena si získala pozornost nejenom všech dětí ale i dospělých. Třetí v pořadí pak předváděli svůj um vikingové z Midgardu, přesvědčili jsme se na vlastní oči, že nejenom spolubojovník může být zrádcem, ale i ono obvyklé kluziště, pokryté mokrým mechem, po kterém posledních několik ročníků bruslí celá historická scéna :). Místo bitvy papírové pak probíhala bitva se štíty a měkkými „meči“, kdy si členové Midgardu rozdělili houf nadšených dětí mezi sebe. Avšak ani strana, vedená samotným Václavem, neměla vítězství jisté. V nastalém chaosu těžkou soudit, kdo to vlastně vyhrál.

Závěrem pak došlo na slosování výherců a výherkyň z dětských soutěží. A to už jsem zase metelila pryč se svým týmem hladovců, takže jsem do úplného konce nezůstala. Oběhali jsme ještě pár stánků s dobrotami, nakonec jsem si rebelsky koupila kelímek piva, to už houstly davy u hlavního pódia na Osmičce, kde pak večer koncertoval Xindl X, protože oznámená Anna K. byla, bohůmžel, nemocná. Na koncerty už jsem se ale nezdržela. Ani jsem se nestihla podívat na rockovou scénu za Saunou nebo mezi kolotoče. Únava z mé strany dosáhla vrcholu a nakonec jsme se shodli, že se tedy přemístíme dom ke stolní hře a horkému čaji (někteří z nás).

Opeřenci z Penthey vypadali, že je to baví, občas si některý dravec sedl sokolníkovi na hlavu nebo zalovil v brašničce s kořistí. Koně, vezoucí Václava a Boleslava byli i tentokrát vyšňoření a nádherní, i když vikingům házeli bobky pod nohy :D. Celá scéna v zahradě je hlavně pro děti, ale i rodiče se mohou zabavit, pokecat s vikingy a vysoké zdi krapet odstíní kolotočový hluk a davy lidí. Docela fajn, až na ten povrch, ze kterého museli sbírat i nebohou Ludmilu :).

Video

Foto