Svatováclavské slavnosti 2016

Jak již úvodka napovídá, letos jsme se během Svatováclavských slavností pohybovali hlavně u historické scény u Benzinky, kde vystupovali šermíři ze skupiny Lepus a Alotrium. Ani letos jsem nemohla jet na Budyňskou korunu, kde se v prostorách Vodního hradu konají rytířská klání, takže jsem si to vynahradila tady u představení Boj pro královnu a Právo útrpné :). Lepusáci se zase vyšvihli a zakomponovali trochu krve a ohňů ;). Líbilo se mi i představení SHŠ Alotrium. Z obého bude pár akčních snímků. Kromě šermířů jsem se také poprvé podívala do kostelní zvonice a k varhanům. Kostelní zvonice je krásně omšelá a pohled do kostelní lodi z výšin také stojí za to.

Vyfotila jsem zvony a nápisy nad dveřmi, snad něco rozluštíte, je to totiž zajímavý kus historie i s letopočty. Škoda, že jsem neměla více času na nějaké lepší ostření a na HDR na půdě. Byl to tak trochu organizovaný urbex. Tušila jsem, že nejlepší bude být tam první, protože pak už se u věží obvykle srocují davy, a také že jo. Rozhodně to byla super podívaná. Za to věž ve staré radnici byla zavřená, protože tam začala padat omítka.. a nebo nenašli klíče. Také seškrábli erby.. hm. Očividně kvalitně odvedená práce.

Takže radniční věžku jsem tentokrát neokoukla, ale je tam více místa. Do věže Rathausu se jde mj. přes půdu, kde by se dalo fotit i se stativem. Schodečky vzhůru už jsou ovšem jiná pohádka a fotky, kterak ony schody vypadají, tu už někde také jsou. Zastavili jsme se u infostánku pro infopodestýlku. Koupila jsem si knížečku o Bitvě u Lovosic a Terezínské pevnosti, nový pohled Rathausu, protože ten minulý jsem poslala do světa :), no a co mě ještě osobně zaujalo byl stánek, kde slečna prodávala tašky a různé peněženky a obaly z plátna, na kterém byly vyšívané sovičky. Takže jsem vyškrábala drobné a jednu takovou mrňavost na peňouze jsem si zakoupila. Hehe. Má prkenice už se dlouhá léta rozpadá, tak to třeba využiju.

Prošli jsme se po ulicích, obklopených stánky, po náměstí i po okolí. Všude se konaly různé koncerty, točily se kolotoče a čepovalo limo. Tuším, že letos to bylo ještě o kus větší než před rokem. Akce se táhla od centra až ke stadionu. Ani jsme vše neoběhali. Obhlédli jsme historické traktory, starý autobus a sbírku motorů. Mezitím jsme se stavili vyložit nákupy a odložit věci, a pak už jsme valili na historickou scénu. Ještě se chystá akce k 250. výročí Bitvy u Lovosic. První vlaštovku jsme měli možnost spatřit na náměstí, a to v podobě vojenského tábora.

Svatováclavské slavnosti 2016