Sutě ralské

Vyrazili jsme s Indym do Ralska, obhlédnout mj. i podzimní situaci v opuštěném vojenském městečku. Zabalila jsem si s sebou i stativ, takže je půlka fotek zdánlivě ostrých. Městečko se rozprostírá do daleka, rozhodně jsem nebyla všude, ale podařilo se mi objevit kašnu s mozaikovou výzdobou, mizející pod mechem a listím. Do lázní jsem se tradičně nedostala. A pokud se zadaří, určitě tam ráda zajdu se světlometem a foťákem.

Krásně nám svítilo sluníčko, byl čistý vzduch (luxusní artikl) a západ byl hezký, barevný. V opuštěných ulicích však nepanovalo ticho. Celou dobu nás sledoval nějaký opeřenec a vydržel to komentovat až do večera. Po silnici se valil jeden náklaďák za druhým (staví tam někde bunkr, či co?) a v airsoftovém táboře někdo byl. Nejhlučnější byli opět cyklisté, které slyšíte na míle daleko (úplně stejně jako třeba traktory lesnické) a tak máte spoustu času sebrat nářadí a někam se zašít :D. V Ralsku třeba do zákopu, je to dobrá bojovka i pro kluka. Když někde fotím nebo hledám úhel a někdo zírá zpoza řídítek, jako by to v životě neviděl, divže nehodí tlamu, tak se prostě musím smát, co s tím také jiného. Co teprve, když vytáhneme klacky ;).

Takže zpátky k městečku. V tomto, jak si můžete všimnout, toho již mnoho nezbylo. Všude se válí spousty harampádí ze značného množství rozebraných automobilů. To už teď nefrčí. Do bývalého vojenského prostoru se sjíždějí larpisté všeho druhu, airsofteři a detektoráři. Někde se opravuje a napříč prostorem vede množství cyklostezek, což je také dobrý způsob, jak se dostat do centra dění a nenadělat u toho, ehm, příliš hluku. Pro auta je všude možně zhusta vjezd zakázán. Na mnoha místech se zachovala hezká příroda, snad jí to dlouho vydrží, ale kdoví, jak někam vleze člověk, dopadne to špatně.

Spousta vojenských objektů už padla na úkor slunečních elektráren a na některých mapách nejsou nejnovější zprávy zaneseny (máme už jednu takovou hezkou, zhusta počmáranou poznámkami).

Mně se tam líbí. Hustolesy, zaniklé vesnice, vojenské objekty, ticho a kyslík. Nádhera. Ještě tak, aby se lidi po sobě naučili uklízet a sebrat to, co jim od čuni upadne na zem ať nemusíme z Ralska tahat pytle s plastem, haha. A teď trochu té suti.

Rozpadlé vojenské městečko