Survivalist

Survivalist je jedna z mnoha postapokalyptických her, která do vedlejších rolí nepřátel obsadila různé druhy zombíků a bandity, kteří se neštítí ničeho. Vzdáleně mi připomněla stařičkého Fallouta, a to hlavně prostředím neutěšené pouště, plné skalisek a suché trávy. Sem tam vrazíte i do kaktusů a to v komiksové grafice ve 3D izometrickém pohledu.

Uplynul rok od propuknutí nákazy a vaše postavička – manyžer Joe Wheeler, vyleze ze svého bunkru v horách, protože je třeba čelit nástrahám nového světa. Joeovi došly zásoby a tak se musí po nějakých poohlédnout. Pro přežití následujících dní a týdnů bude potřebovat základní věci jako jídlo, vodu, spánek, bandáže, munici i léky proti různým druhům nákazy. Proti prvním třem stupňům existuje vakcína a určitě je lepší nosit ji s sebou. Červená nákaza postupuje už docela rychle a proti bílému typu není obrany. Pouze kulka mezi oči. Zombíci jsou hladoví a budou vás nahánět a vyskakovat na váz zpoza stínů, aby jim chutné sousto neuniklo.

Konvičkář.
Konvičkář.

Venku ale nečíhají jen zombíci. Dalším problémem jsou lupiči a proti nim je dobré získat spojence a obranu v podobě opevněného tábora. Lidi můžete naverbovat po té, co splníte nějaké úkoly a zvýšíte si tím tak respekt, případně jim nacpete různé dary, každý má rád něco jiného – knihy apod. Ještě je možné přijmout přeživšího banditu, když se vzdává, ale nelze mu kontrolovat předem statistiky či se to vyplatí nebo ne. Úkoly spočívají v likvidaci hnízd nepřátel a nalézání lidí či stop po lidech anebo paktování se s tou či onou stranou.

Ve všech opuštěných vracích, domech a v kapsách nepřátel se dá nalézt množství předmětů, z nichž si lze vyrobit bandáže, molotovy nebo posbírat plaňky a pytle s cementem na stavbu obranných věží.

Na ty věci budete potřebovat větší batůžky, které se dají časem zakoupit u různých vendorů a na lepší zbraně zase musíte mít vyšší skill. Jako měna tu funguje zlato. Starými penězi si můžete leda tak zatopit pod kotlem se zombím ragú. Až vás bude více, budete svým spolubojovníkům ve zbrani přiřazovat úkoly, aby to rychleji odsejpalo. Jeden může stavět, druhý zalévat kytičky a další pak budou bránit váš pracně vybudovaný tábor proti skupinkám útočníků. Běh času lze též urychlit, ale musíte si trochu hlídat nepřátele a stavy zásob.

Zatím nás je poskrovnu.
Zatím nás je poskrovnu.

Funguje tu i co-op, takže v momentě, kdy se k vám do party přidá první člověk, může se k vám připojit váš kamarád nebo nějaký random hráč, záleží na nastavení, jaké jste si zvolili a tu druhou postavu ovládat. Dohromady mohou Survivalist hrát až 4 lidé. Postavy lze přepínat, takže když nějaká spí, lze běhat s dalším charakterem, nebo se přepněte na pobíhajícího kamaráda a zevlujte pohledem na to, jak pracuje. Postupně se na váš kemp nabalí spousta lidí, takže je potřeba mít zásoby a cvičit je v zahradničení i ve střelbě.

Vyplatí se přinést všechny lepší zbraně a střílny vybavit sniperkami. Všechna místa, která jste na mapě objevili, obsahují různé předměty, které vám v přežití pomohou. Neztratíte je. Když si v mapě zazoomujete na jednotlivé objevené budovy a vraky, vypíše se vám seznam předmětů v inventáři toho kterého objektu a je tedy možné se pro zbytek vrátit jindy. Jen mrtvolky rychle mizí, takže těm probírejte kapsy hned.

Když jste zranění, léčíte jak sebe tak ostatní zraněné a zvyšuje se vám úroveň medicíny. Čas od času narazíte na různé magazíny, které vám mohou zvýšit statistiky o jednu či dvě hvězdičky (je jich pět u každého statu), což se hodí, pokud došlo ke zranění a vy jste dočasně přišli o staty. Sbírejte a noste neprůstřelné vesty, které zvýší vaše šance na přežití. Časem se však rozdrbou, je tedy nutné doplňovat stavy zánovních i nahlodaných vest, kterých se vaši padlí nepřátelé ochotně vzdají. Najdou se i tuze tuzí ostrostřelci, které je někdy těžké sundat z věžek. Ukládejte často, přesně v tu chvíli, kdy není nikdo ohlodáván, nakažen a chystáte se po pěkné túře na větší akci.

Bunkr v táboře.
Bunkr v táboře.

Jak chodíte světem a potkáváte různé pěkné i nepěkné věci, objevíte spoustu zajímavých míst, ale také budete muset být ve střehu, protože čas od čas chytnou stopu zombíci nebo bandité a vydají se pocuchat váš tábor. Bandité se nebojí používat molotovy, které spálí dřevěné ploty na uhel. Na to, že musíte myslet na obranu a tisíc dalších věcí postupně dojdete sami :).

Na co byste si měli dát pozor jsou questy a jejich úspěšné splnění. Nedozvíte se například, že potřebujete nějakou osobu, kterou jste ale už vymlátili s celým kempem. Je těžké to všechno sledovat a tak vám může nejeden achievement uniknout. Mít několik pevných uložených pozic je základ, nespoléhat jen na quick save. Hra se rozhodně nedá zadarmo a už se stalo, že jsme si to v co-opu natolik rozbili, až jsem byla ráda za hodinu starou uloženou pozici. Kterou šlo naštěstí poslat druhé straně.

Survivalist je poměrně zábavná nezávislá survival hra s prvky strategie a rpg. Staví vás před morální volby. Čeká vás otevřený svět a spousta hodin zábavy. Já jsem hrála za Alici Ivers, cukrovkářku, která se dala uplatit krabicí čokolády, ale zároveň musela celou dobu shánět inzulin, což je nedílná součást příběhu. Všechno vás tak nějak tlačí kupředu, ale ne moc. Zhusta jsem si vyzkoušela co-op, který se dost podařil, jen nesmíte zapomínat, kdo má zrovna ty klíče od kvestových dveří a připomínat – ve vhodných okamžicích, kdy nikdo nestrádá zombičinou – ukládání hry.

Za co-op, zombíky, co si to metelí otevřeným světem za pořádným soustem, hutné achievementy, možnost mít ťuťu ňuňu kemp s vlastní kadibudkou a propracované dialogy uděluji tři a půl mozku z pěti.

Survivalist