Štola Starý Martin v Krupce

Štola Starý Martin leží v kopcích Krušných hor. Těžila se v ní převážně cínová ruda. Žíla Lukáš, která prochází masivem, patří mezi nejdůležitější rudní žíly krupského revíru. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí jak z okolí tak o šachtě, do níž jsme vstoupili. V roce 1922 byl provoz zastaven, později zase obnoven, za druhé světové války byly vyraženy dvě úpadnice, z nichž jedna dosáhla do staré dědičné štoly Dürrholz. K ukončení veškeré činnosti došlo v 50. letech 20. století.

V roce 2000 byl důl zpřístupněn rozličným zvědavcům. V zimě jej zdobí obrovské ledové rampouchy. Na mnoha místech jsou stěny zkrášleny krasovými útvary. Podél kolejnice pro malé důlní vozíky volně proudí voda a sem tam nalézáme vtipné instalace, na které se musíte jít podívat.

Potěšilo mě, že i když jsme se onoho studeného rána dostavili v hojném počtu dvou kusů, vzali nás dovnitř. Za mě ideální situace :). Uvnitř budovy je menší výstavka hornin, dokumentů i uniforem. Venku pak větší výstava důlních strojů, vláčků a nářadí. Doporučuji všem podzemlezcům a obdivovatelům starých i nových důlních děl.

Foto