Staré náhrobní kameny

Galerie a video sestávají ze tří návštěv hřbitova a pátrání nejenom po vojenských hrobech během slunečních a už i celkem mrazivých dní v první polovině října.

Na starých náhrobcích jsou občas k nalezení i celé osudy. Pohledala jsem tedy hroby válečného charakteru, a to nejenom z Velké války, ale i z té další. Některé vzal čas a leží opodál, některé jsem tentokrát neobjevila, je možné, že už také leží opodál. Pod stromem je totiž vyskládána řádka odstraněných náhrobků a desek. Doufám, že se to nedočká nějakého trpkého osudu, jako tenkrát při likvidaci židovské části.

Takže váleční tafofilové, dokumentujte všude a všechno, dokud to jde, než i tento kus historie zmizí v propadlišti času. Nenajdete zde například jména jako: Josef Nechleba a Karl Nechleba. A jistě i jiné. Snažím se zaznamenat a zachytit všechno, co vidím, protože mi to dává smysl.

Koho najít lze, tak to jsou pomníky obětem velkých válek, hrob vojáků Rudé armády, několik kapitánů, jednotlivé vojáky etc. Některé desky jsou špatně čitelné vzhledem k době, osvětlení a materiálu. Např. Egon Dietz, gefr. in einen Flak. Rgt., geb. 7.8.1924, gefallen 12.4.1944. nebo Ernst Kühnel, UFFZ. in einem I. R. Inf. d. L. K u. Verw. Abz., gefallen im Osten 25.1.1942.

Navštívila jsem hřbitov ještě o několik mrazivých dní později, proto se budou některé fotky opakovat a abych si nafotila ony odložené náhrobní kameny. Šla jsem se poptat správce a adpověď byla kladná a dozvěděla jsem se ještě něco z historie hřbitova. A toho Schwarzenbergova zahradníka mám také vyfotografovaného. Co se bývalého židovského hřbitova týče, prameny uvádí, že k němu neexistuje dohledatelná fotografie. Už autoři knihy Lovosické ulice v proměnách času se tenkrát ničeho nedopátrali. Všechno je to velká škoda.

Byl by skvělý update, ale kdo by na něm po těch letech pracoval, když dva autoři již nežijí a poslední autor je v důchodu. Všechna místa se od dob fotografií v této knize značně změnila a bylo by to zajímavé srovnání.

Informace čerpám například ze spolku pro vojenská a pietní místa: https://www.vets.cz/vpm/mista/obec/3884-lovosice/.

Video

Foto