Stálá expozice pyrotechnické asanace Ralska v Kuřívodech

Jak jsem již naznačila, přibrzdili jsme u malého muzea pyrotechnické asanace Ralska v Kuřívodech, kde provází a vypráví bývalý pyrotechnik, který toho hodně viděl a hodně po světě zažil, pan Václav Bilický. Všimli jsme si totiž, že jsou dveře otevřené, a tak bylo načase konečně zavítat dovnitř :).

Pan Bilický a 150 dalších se starali o čištění bývalého vojenského prostoru od různé munice. Muzeum je tedy plné nálezů z Ralska i z letiště Hradčany. Zdi zdobí rozličné dokumenty, fotografie a nepřeberné množství sovětské munice. Najde se i uniforma, pomůcky z vojenských škol a spousta dalšího.

Od stropu visí rakety a v zadní místnůstce stojí historické diorama vojenského letiště, nacházejícího se v nedalekých Hradčanech, plné letadýlek, vojáků a světelných efektů. Na zdi taktéž uvidíte dobové snímky z map, nálezy po Němcích a různé zajímavé dokumenty a fotografie. Pan Bilický má vždy připraveno v rukávu mnoho příběhů a mnoho zážitků nejen ze svého působení v Ralsku. Ve venkovní expozici pak uvidíte spoustu nálezů z terénu a dokonce i pěknou kontaktní minu.

Pokud vás tohle historicko třaskavé téma zajímá, určitě si vyšetřete pár hodin času. K dispozici jsou i různé videozáznamy a spousta odpovědí na zvídavé otázky. V nedalekém infocentru si také můžete nabrat informační podestýlku, nakoupit mapy a krásné knihy se starými pohlednicemi z Ralska.

Muzeum pyrotechnické asanace v Ralsku