Sraz hledačů ve Sloupu v Čechách 2019

Naše malá výprava o čtyřech členech se po zastávce na akci známé jako Festival Proměny, dostavila na setkání hledačů (pokladů, odpovědí na otázky z minulosti) ve Sloupu v Čechách. Akce Sloup se každým rokem rozrůstá. Děje se po necelé tři dny, hlavními atrakcemi bývají ukázky zbraní, sbírky nálezů, přednášky s historiky a archeology, pamatuji si i pyrotechnika z jiného ročníku. V sobotu se rožní prasátka a na louce před rekreačním střediskem stojí stany s posezením.

Přijeli jsme až po soutěžích a rýžování zlata jsem zahlédla jen tak zběžně. Co mě samozřejmě zajímalo byly přednášky, případně vojenská technika a různé zbraně, se kterými jsme se mohli vyfotografovat. Na přednáškách byl přítomen Gary Blackwell z XP Metal Detectors, který vyprávěl o nálezu ohromného keltského pokladu Le Catillon II na ostrově Jersey. Měl k ruce šikovného překladatele z angličtiny. Dále přednášel archeolog Filip Krásný a nezávislý publicista Jiří Ráčil, který se nejednou vypravil do terénu či do archivů, aby si složil příběh jedné známky či vypátral osudy vojáků a partyzánů.

Nad vším dohlíželo celých 204 centimetrů Miroslava UC Kratochvíla a dalších pořadatelů z Detektorwebu a Detektor Revue. Poškemrala jsem si o podškrab sběratele knoflíků, známého pod přezdívkou Jezero, kterého jsme zahlédli v areálu a který letos o svých sbírkách knoflíků přednášku neměl, ale vestičku s knoflíky doma ležet ladem nenechal. Organizátoři měli dost práce, takže UC jsme pozdravili až téměř před koncem, kdy začal chystat tombolu (chtěla jsem říct, že se chystal odjet do lesů a do tmy). Naše turistická skupina si vylosovala něco malého, což byl velký úspěch, nikdo jsme to nečekal a nášivka potěší.

Jak jsem již řekla i zde se bylo možno pokochat vojenskou technikou, československým flakem a jinými vozítky. A když si člověk potřeboval odpočinout, mohl si koupit něco dobrého ve stánku. Chvíli lilo jako z konve, ale jinak bylo teplo, slunečno. Oproti mému prvnímu ročníku to bylo o dost lepší. Tehdy jsme na akci strašlivě vymrzli. Fotek mám poskrovnu, protože jsem musela šetřit s baterií. Natočila jsem na foťák i pár záběrů, jejichž sestřih připojím k blogovému postu. Snad jsem nikomu nespletla jména nebo centimetry.

Video

Foto