Rammstein v Praze 29.5.2017

Rammstein při pondělním koncertu vtrhli na pódium bez zbytečných předmluv, za doprovodu rachejtlí, odpalovaných z platforem po bocích pódia. Kytaristé se nechali snést z výšin a zpěvák vtančil na scénu. Bylo jen krátce po té, co žhavé slunce konečně zalezlo za zdi fotbalového stadionu v Edenu, i tento večer až po okraj zaplněného fanoušky.

Vlastně jsme měli kliku, že se Rammstein rozhodli přidat ještě jeden koncert, ježto se na nás ve frontě na lístky na ten první na netu nedostalo. I začali jsme smutnit, ale pak přišla ona dobrá zpráva, že snad budeme mít štěstí a po šesti dlouhých letech se na své oblíbence půjdeme zase podívat naživo.

I tentokrát kluci německý předváděli pěkné divadlo za asistence pyrotechnických efektů. Reflektory pocukávaly do rytmu zběsilých tónů při Feuer Frei!, plamenomety chrlily ohně pekelné a středový sloup na hřišti plival pěkné ohnivé hříbečky, které nás všechny smažily. Till dotáhl klávesáka Flakea do jakési plechové vany, nechal se vyvézt do výšin a posypal ho žhavými jiskrami z várnice. Připomnělo mi to scénu s kotlíkem z minulého koncertu :).

I když si kytarista málem přivodil kremaci a Tillovi stékal ve třicetistupňovém horku make-up, kluci se probojovali až ke zdárnému konci. Zaznívaly mnohé oblíbené hity jako Ich Will, Du Hast a taktéž Engel. Při songu Zerstören se zpěvák neopomněl na závěr odpálit po vzoru méně inteligentních maniaků. Všechno jsme to mohli sledovat i na dvou obřích obrazovkách.

Jedinci neznalí ramštajních efektů průběžně nadskakovali, nepřipravení, ale i tak si to prý užili a spodky si vyměnit nemuseli. Rammsteini dělají opravdu skvělou show, vždycky je to perfektní podívaná a můžeme čekat větší či menší překvápka. Tentokrát ubylo obscénnosti a přibylo ohňů, což je super, když se mohlo hrát pod širým nebem. Tenkrát v kyslíkovic aréně to bylo o střechu.

Engel je jedna z mých oblíbených skladeb a tak jsem i tentokrát očekávala Tilla s obrovskými kovovými křídly, z nichž bude plát oheň, dokonce se nechal vytáhnout několik metrů nad pódium, ten tedy závratěmi netrpí :). A jiskry, sršící přímo od srce při Mein Herz Brennt.. nebo hromady fáborek ve vzduchu při Amerika.. prostě paráda. Fanoušci zpívali a mocný chorál se nesl do dálav, nad davy se často objevoval nekonečný les rukou. Úžasná hodina a půl.

Dovnitř i ven jsme se dostali naprosto v pohodě, vše probíhalo v klidu, dokonce jsme chytli i tramvaj, kterou nám přistavili přímo před nos, ve které pak spontánně probíhala další párty, když někdo pustil úryvek Du Hast nebo Ich Will. Řidič to bral s humorem. V metru už jsme pak byli sami a sdělovali jsme si dojmy až do půlnoci, kdy jsme se konečně dohrabali domů. Podařilo se nám urvat alespoň kelímek s kapelou, což jsme na Depeš jaksi prošvihli, bůůů :D.

Setlist: Ramm 4, Reise, Reise, Hallelujah, Zerstören, Keine Lust, Feuer Frei!, Seeman, Ich tu dir weh, Du riechst so gut, Mein Herz brennt, Link 2-3-4, Ich will, Du hast, Stripped, Sonne, Amerika, Engel