Rammstein v Praze 16.5.2022

Tři lamy na Rammsteinech. Vypravili jsme se po ránu do Práglu, bo jsme se ještě téhož dne dozvěděli, úplnou náhodou, že místní čtvrti budou uzavřené pro vjezd aut a tak dále. Zvedla se tedy vlna horečné aktivity a strategického plánování nad mapou, abychom se stihli ještě dopoledne umístit na záchytné parkoviště, které má výjezd přímo do trasy autobusů a je to hell.

Lama v Letňanech.
Lama v Letňanech.

Protože jsme ještě chtěli něco vyřešit v centru, parkoviště bylo nejvíce po srsti. Navštívili jsme dva chrámy konzumu. V tom druhém ještě pořád měli můj oblíbený Comics Point a Knihkupectví Luxor. Abych tam měla celý den co dělat, zakoupila jsem si kapesního Sherlocka Holmese.

Bylo ukrutné horko a my jsme ještě posedávali po autě, než se vypravíme postávat do front u vlezu a podobně. Bylo to veselé neb tentokrát nám Rammsteiny vystrčili na letiště Letňany, kde se zvedal prach z udusané travnaté plochy. Všechno bylo ke koupi jen na čipy, a tak letos nemám nový kelímek s kapelou :(.

Trochu jsem měla obavy, zda-li nebudeme muset šplhat na to lešení, kde byly tribuny, až kdovíkam do výšek. Naštěstí se tak nestalo. Zase jsme byli deset kilometrů od pódia, bokem, kde toho nebylo bez zoomu vidět tolik, aby lístek stál skoro 3 litry.

Rammsteinům i letos předskakovali dvě pianistky z Duo Jatekok, které zahrály pár kousků z Rammsteiní produkce.

Nad areálem, kde i zároveň přistávala letadla, se začala stahovat mračna. Den předtím na koncert svítil měsíc, ale tentokrát se nad mohutnými věžemi, chrlícími temný dým, fáborky a plamenné sloupy temnilo nebe v předzvěsti parádní podívané, kterou jsou Rammstein pověstní. Rammstein zde představili své nové album Zeit, z něhož se do setlistu vlezlo několik zvučných songů jako Armee der Tristen, kde měl Till hezký vojenský kabátek, Zick Zack, Zeit a na závěr Adieu.

Černé čmoudíky při zahájení koncertu.
Černé čmoudíky při zahájení koncertu.

Světelné a pyrotechnické efekty k jejich show neodmyslitelně patří. Na scénu se vrací i oblíbené divadelní kousky s kotlíkem a flambováním klávesáka Flakea, který v něm stojí. Nechybí ani hořící kočárek, jízda na člunech z ostrůvku na pódium a další vylomeniny, jež doprovázejí rázné tóny industrial-metalové hudby.

Till Lindemann občas zapěje i nějakou tu baladu společně s celým stadionem. Na obřích obrazovkách svítí text písně a tak můžeme směle oddělat své hlasivky, rozsvítit své telefony (nebyly zapalovače jako tenkrát pro Ohne Dich) a nasát atmosféru. A kdy jindy člověk dostane příležitost zazpívat si společně se svou oblíbenou kapelou, že?

Nutno podotknout, že nám na akci samože pršelo. A když jsme pak v noci jeli domů a pouštěli si Rammstein z CD, nad horizontem blýskala bouřka, takže jsme si tuto párty ještě o hodinu prodloužili. Z našeho stanoviště jsme začali pomalu prchat při závěru prvního přídavku. Rammstein byli slyšet až do dálav a v průhledech mezi jednotlivými tribunami jsme ještě pozorovali pár plaménků při songu Ich Will.

Světlená show je úchvatná (omluvte zrno).
Světlená show je úchvatná (omluvte zrno).

Adieu už pěli na cestě pryč. Bylo totiž nutné odjet z parkoviště dříve, než se zablokuje silnice, jinak bychom tam stáli dodnes. Infiltrace a exfliltrace se nám tentokrát náramně vydařily. Celodenní opékání po Práglu jsme také nějakým záhadným způsobem přežili. Já osobně doufám, že bude nějaký oficiální videozáznam z této tour, abych si je tedy mohla prohlédnout zblízka xD.

Ta show a atmosféra na stadionu člověka tak nabije, že zapomene, jak celý den zombil.

Konečně jsme se i ohřáli.
Konečně jsme se i ohřáli.

Letošní setlist (přibližně):

Music for the Royal Fireworks (George Frideric Handel song)
1. Armee der Tristen
2. Zick Zack
3. Links 2-3-4
4. Sehnsucht
5. Zeig dich
6. Mein Herz brennt
7. Puppe
8. Heirate mich
9. Zeit
10. Deutschland
11. Radio
12. Mein Teil
13. Du hast
14. Sonne
Přídavek 1
15. Ausländer
16. Engel
17. Du riechst so gut
18. Pussy
Přídavek 2
19. Rammstein
20. Ich will
21. Adieu

Album Zeit: https://open.spotify.com/album/75OE7M0wduJyffbffehHuR?si=WG28YMuTTvq4kH_lSXLqmw