Pražské léto

Indy měl nějaké jednání v hlavním městě a tak jsme se vypravili na výlet za kuropění, kdy dračí dech pokrýval kraj a všichni ještě za volantem spali.

Už je to nevímkolik let, co jsem se naposledy podívala do Náprstkova muzea na Betlémském náměstí, kde jsme v dávných časech trávili příjemné chvíle. A tak jsme se domluvili, že se tam půjdeme podívat. Vzala jsem si veškeré kamerové systémy, abych zdokumentovala, co je v Praze nového.

Když se nás Google Arts and Culture na twitteru kdysi ptali, kam bychom zašli na rande, odpověděla jsem jim, že právě do tohoto malého muzea, kde nyní (2021) probíhají výstavy Doma na Sibiři, Tváře války, venku je pak k prostudování výstavka Po stopách asijské cesty Hanzelky a Zikmunda a v patře nejvyšším stálá expozice Kultury Austrálie a Oceánie.

Na okukování zajímavých exponátů jsme měli téměř po celou dobu nebývalý klid, a tak připojím pár fotografií z temných koutů a vitrín, kde by nejeden badatel mohl strávit pěkných pár hodin. Nádvoří muzea je oáza klidu, v níž zurčí voda ve fontáně a voní zde levandulové záhonky.

Musím podotknout, že celý den bylo opravdu horko, ačkoliv ranních 11°C původně slibovalo něco jiného. Naše malá výprava o dvou členech se tedy nikam nehnala o překot a bylo potřeba často zavlažit obvody zmrzlinovým šejkem nebo chlazenou limonádou.

Od muzea jsme zamířili postranními uličkami a průchody na Karlův most, kde jsem také nebyla, už ani nepamatuji. Sochy doznávají oprav a některé z nich již prokoukly. Naše procházka se pak u Čertovky stočila zase zpátky a vzali jsme to na Staroměstské náměstí, za nímž už jsem audiovizuální techniku sbalila do batohu a vytáhla ji až u očičkatosti, čili Trifotu od Davida Černého.

V Praze je všude na co koukat, historie se kupí v každém centimetru krychlovém, ani jsme toho neobsáhli tolik, kolik bychom chtěli. Zase jednou vyrazit jenom jako turista a podívat se na dlouho neprobádaná místa byl docela osvěžující zážitek, obzvlášť po těch letech v lesích ;).

Omluvte případné nepřesnosti v popiscích všude možně. Již jsem znaven.

Náprstkovo muzeum: https://www.nm.cz/navstivte-nas/objekty/naprstkovo-muzeum-asijskych-africkych-a-americkych-kultur

Video

Foto