Potčí zápisek

Potčí zápisek aneb naškrábáno drápem, poťapáno, rozcupováno na proužky a odneseno do hnízda. Mým zbývajícím dvěma potkankám – Amy a Leeloo – nedávno cinknul druhý level, a tak jsem se konečně dokopala myslet také trochu na ně a pořídila jsem jim dvě luxusní ferplast patra i s cestičkami, aby se jim lépe lozilo.

Je jim sice sto let, ale chodníčky využívají jen když si něco objemného (k jídlu) nesou do sklepa do hangáru nebo nahoru do sputniku. Jinak jsou ochotné a schopné vytáhnout své těžké zadky po mříži klece. Ve sputniku zevluje hlavně Leeloo, Amy se tam k ní občas přijde mačkat a skvíkat, ale většinou si jde někam soukromničit.

Patrola nad šuplíkem s jídlem.
Patrola nad šuplíkem s jídlem.

S oblibou lenoší v honeycomb hamace (taková ta věc, spíchnutá ze tří různě velkých hamak), v jejímž spodním patře vyžvýkaly díru jako vrata, když na ně nebylo po nocích vidět. Hamaku jsem jim spíchla rok zpátky za dlouhých nudných dní, kdy internet plaval kamsi směrem na Hamburk. Sklidila úspěch.

Když zrovna neožužlávaly svou postel, náruživě si četly noviny pod podestýlkou. Vždy vyčkaly, až se zhasne, protože teprve pak měl ten dobrodružný román ty správné grády. Četba na pokračování obvykle probíhala každou noc, až jsem jim začala dávat papíry už předškubané na proužky. Myslím, že ty jejich byly hezčí.

Na Leeloo je, aby donesla chlast.
Na Leeloo je, aby donesla chlast.

Záhy si však našly jinou noční aktivitu a to hledání pokladu, projevující se akčním přehrabáváním kočkolitu v záchodě. Dostaly tedy větší a hlubší bednu. Prozatím neobjevily způsob jak i tuto vysypat a roznést na kopytech po kleci a jejím okolí.

Jak už jsou za dne zhusta líné a neukvapují se, málokdy se tu prochází více než deset minut, pak už převládá lenost nebo neutuchající potkaní hlad, takže buď někde usnou a já je pak hledám po celém baráku, zatímco mírumilovně spí zahrabané v kleci a nereagují (protože se nešustí s jídlem), a nebo se spořádaně živí a kontinuálně ty nejlepší kousky odnášejí z klece ven. Případně šplhají po mně, protože si všimly, že jsem si přinesla talíř s jídlem.

Schůze v šuplíku.
Schůze v šuplíku.

Největší úspěch u nich má koupelna. Je tam spousta temných koutů v nichž se dá ledasco najít. Chci-li je probrat a donutit k pohybu, nechám jim otevřeno a ony se zdekují přes chodbu tropit lotroviny právě tam.

Probudit je může i nějaká dobrota, například vajíčko. Spousta potkanářů vám potvrdí, že jak je vejce v kleci, může dojít i ke třetí světové válce, a tak jim i to vajíčko porcuju na menší kusy, aby na sebe přestaly řvát a vzájemně se fackovat o to, kdo si hlodne první. Co se týče přechytračování potek, většinou vyhraje potka, ale dobře si vás vycvičí.

Lenošivé duo Leeloo (vlevo) a Amy pózuje pro tisk.
Lenošivé duo Leeloo (vlevo) a Amy pózuje pro tisk.

Mimochodem levely u sebe mají týden a jsou s nimi spokojené. Dá se to sesmolit i z plastových vík od krabic, odkapávačů na boty a různých jiných věcí. Místo nakupování předrahých hamak si můžete zničit starou deku nebo nastříhat nepotřebné nohavice, potka se uvelebí kdekoliv, kde jí to přijde vhodné a neřeší estetickou stránku věci.

Nová patra a cesty do klece.
Nová patra a cesty do klece.