Poslední jednorožec

Poslední jednorožec je kniha, nad kterou jsem pár let váhala, zdali pro mě pohádky znamenají tolik, abych si jejich tištěnou podobu přinesla domů. Před mnoha lety jsem zhlédla její filmovou podobu z roku 1982, z níž jsem si pamatovala pouze neurčitě smutné emoce. Nakonec se ke mně dostala verze v původním znění a já byla ráda, že znám knižní předlohu, protože do kresleného filmu se nedostalo pár podstatných věcí. Dnes (2009) existuje vázaný dotisk s krásnou ilustrací na přebalu, obsahující pár zajímavých kousků navíc. Její autor – Peter S. Beagle, se k hrdinům vrátil v krátké noveletě Dvě srdce. A na závěr je uveden zajímavý rozhovor mezi Peterem a Connorem Cochranem, jeho obchodním manažerem. Kniha poprvé vyšla v roce 1968. Česky vychází až v roce 1997 a vydalo ji nakladatelství Altar, po té v roce 2009 u naklada­telství Argo.

Příběh nás zavádí do tajemného lesa, kde je věčné jaro a kde dlí tajemná jednorožka, toho času poslední na světě. Dovídáme se to od lovců, kteří tudy projíždějí. Starší z nich jednorožce, kterou může ve stínech stromoví jen vzdáleně tušit, radí ať z něho nevychází, že doba již není jednorožcům a jiným vznešeným mýtickým zvířatům nakloněna. Jenže bělostné jednorožce to nedá a její touha najít své druhy je silnější než pouto, které jí váže k jejímu lesu.

Vydává se na cestu za nejistým cílem do nejistých končin, na které sezná, že lidé už nejsou schopni vidět její pravou podstatu a většina z nich ji považuje za pouhého koně. Následuje bláznivé setkání s motýlem, zpívajícím cosi o Rudém býkovi. Putuje dlouho než se nachomýtne k prvnímu nebezpečnému dobrodružství, které skýtá Půlnoční lunapark zlé čarodějnice Mamá Fortuny.

Fortuna a její dva společníci – nešikovný a neschopný mág Šmendrik a hrubý služebník Rukh kočují a předvádějí svůj lunapark hrůzy jednoduchým vesničanům, kteří vidí to, co jim Mamá ukazuje. Zvířata v klecích skutečně vnímají jako příšernou mantikoru, satyra, draka, ve skutečnosti jsou to však stará zbídačená stvoření na něž Fortuna navlékla kouzlo šálící slabou lidskou mysl. Jen jednorožka je pravá a spolu s ní i Harpyje, která se stává Fortuniným osudem.

Těžce neschopnému mágu Šmendrikovi se podaří s jednorožkou uprchnout, prožít si pár zajímavých setkání s Kujónem a jeho loupežníky, kde má první příležitost projevit pravý magický um a nechat skutečnou magii stvořit Robina Hooda a jeho společníky. Sladká vidina odvede Kujónovy kumpány do lesa. Nebýt jednorožky Šmendrika potká asi nepěkný osud. V tomto bodě se k nim přidává Dršková Běta, Kujónova milá, aby dala konečně smysl svému nuznému životu a společně pak procházejí Morubranami až k hradu krále Morana, jenž zde sídlí už desítky let. V základech hradu přebývá Rudý býk. Na hradu samotném i na blízkém městě dlí zlá kletba čarodějnice, která nedostala adekvátní odměnu za hrad, který zde stojí díky ní a jehož osudem se má stát dítko z Morubran, které zde kdosi pohodil.

Družina je napadena Rudým býkem a jen díky zázraku není jednorožka zahnána mezi ostatní jednorožce do hlubokých vod oceánu. I zde úřaduje skutečná magie, která jednorožku proměňuje v lidskou dívku – lady Amaltheu, o níž už býk nejeví žádný zájem. Za to se stane středem pozornosti na samotném hradě. Samotnému králi, znuděnému a podlému starci Moranovi nedá spát její původ a jeho synovi Lírovi, zase její krása i její odmítavý postoj k jeho neustálému nadbíhání. Sám se stává hrdinou, jen aby jí mohl skládat dračí hlavy k nohám.

Lady Amalthea však nejeví zájem o nic, než výhled na oceán a postupem času zapomíná, pro co sem přišla – osud jejích rodných – jednorožců, je teď na ostří nože. Ve službách krále všichni tajně pátrají po vchodu do býkova brlohu. Přítomný kocour, Bětin mazlíček mluví v hádankách a upovídaná kostra bývalého králova pobočníka situaci nijak nezlehčuje, přesto se ale zadaří proniknout za hodiny a stanout tváří v tvář rudé zhoubě… a zde bych své povídání ukončila, alespoň pro ty, co příběh neznají tak podrobně.

Naposledy jsem četla Kulhánkovo Stroncium, chvíli před tím Proměnu od Carol Berg, a tak pro mě byl Poslední jednorožec vítanou a milou změnou. Je to příjemná pohádka, pokud se tak na to chcete dívat, kde naleznete všechny ty dobré věci, jako jsou jednorožci, touha jít za poznáním, magie a Šmendrikova nešikovnost, chápající Dršková Běta, která vidí víc, než by se mohlo mágovi zdát a která se jako jedna z mála může jednorožky dotknout a pak je tu protistrana v podobě Fortuny, která si ovšem svůj osud tak trochu nevybrala, praštěných lupičů, ti jsou však v závěru omilostněni a nikdo nemůže říct že by byli prvoplánově zlí. Do toho vplouvá ztráta nenaplněné lásky a tak je závěr pro některé postavy rozporuplný. Šmendrik také není to, za co byste ho mohli zpočátku považovat a původ Rudého býka? Co to je za tvora, který pokořuje a pronásleduje ale nevraždí…? Nazvěte to pohádkou, protože tu jsou kouzelníci a zvířata z bájí, ale může vám dát víc než jen příjemnou chvilku, kterou strávíte s knihou nebo filmem.

Záleží na vašem vkusu a na tvrdosti vaší ulity a firewallu, který buď nechá příběh působit, nebo ho zavrhne jako nesmysl. Kniha má potenciál vtáhnout do děje nejenom mladší ročníky a neomezuje se na povrchnost a jednoduchá slova, jako mnohé jiné. Básně, které ji provázejí, obohacují děj, který se nehrne kupředu o překot, ale zároveň jsem se nenachytala, že by mě nějaké pasáže nudily. Mám ji ráda a nebýt několika duší, Jednorožec by asi upadl v zapomnění a to by byla převeliká škoda.