Podzimní Cibulka 2016

Procházka po Cibulce v Prahé byla „must“. Od doby, co jsme zde byli s Indym na urbexu už uplynulo hodně vody. Během let se tam děly věci. Dnes jsou mnohá místa opravená, okolí soch očištěné, i zahrada Cibulecké usedlosti prokoukla. Zídka okolo usedlosti doznala oprav a areál je hlídaný, obehnaný plotem. Balkon i schodiště do čínského pavilonu obalili do plachet.

Různé plachty se na Cibulce střídají už dlouhá léta. Zajímalo by mě, jestlipak zmizely odpadky i z interiérů a jak to v nich dnes vypadá. Okna jsou zakrytá deskami a okapy svedené drenážním potrubím mimo budovy. Zmizely i stromy a křoviny, sleduji to zpovzdálí během těch let, takže bližší informace – co, kdo a jak nemám k dispozici. Možná internety by poradily.

Na několika místech bylo postaveno schodiště, některé cesty byly zpevněny a nahnuté a nakřáplé stavbičky narovnány a opraveny. Nová zpevněná cesta vede i podél rybníčku k Dianě se psy. Okolo škrtiče už se nemusíte plazit po prudkém svahu, ale můžete využít schodiště s dřevěným zábradlím. I věžka dostala nové dveře a často vídám pracovníky od lesů, jak někde něco upravují.

Osud usedlosti je však i nadále nejasný. Možná by tam mohli začít průvodcovat, z těch drobných by třeba bylo na maltu a pár cihel. Každopádně nemám nejmenší šajnu, co s usedlostí bude. V zahradě se nachází pár historizujících míst a vzadu dva pěkné altánky. Hned bych šla na výpravu. Má to tam pořád své kouzlo, i když se vše rozpadá. To vůbec nevadí. Naopak. Však se podívejte jak jsou oblíbené procházky s Prahou neznámou nebo Prázdnými domy.

Cibulka v listopadu 2016