Podzemní chodby pevnosti Terezín

Základní kámen ke stavbě terezínské pevnosti byl položen 10. října 1780. Začala vznikat obrovská stavba k ochraně země před vpády pruských vojsk. Celková délka pevnostních valů činí téměř 4 kilometry, vybíhá do mnoha bastionů a vytváří tak hvězdicovitý tvar pevnosti, jejíž areál je protkán uměle zatopitelnými kanály. Na povrchu stojí nejedna vojenská budova z dávných i méně dávných časů temné historie a pod cihlovými zdmi leží desítky kilometrů chodeb.

A právě do chodeb, průchodů a tunelů jsme se jednoho srpnového večera vypravili. Dostalo se nám přednášky, kterak systém příkopů fungoval a že bylo možné vytvořit třímetrovou přívalovou vlnu. Uvnitř jsme se doslechli o chytrém rozložení chodeb a chodbiček, v nichž se lze snadno ztratit. Procházeli jsme svícemi osvětlenými tunely, míjeli nesčetně odboček, zatáček a chodeb do tvaru Y. Tady to ještě šlo a já jsem se svými pár centimetry na výšku neměla problém. Jediné místo, které mi už bylo menší byla jedna z minových chodeb, do níž jsme vystoupali po schodech v boční chodbě.

Projít si podzemí terezínské pevnosti určitě stojí za to. Akce při svíčkách je suprový nápad, i když nezávidím průvodcům, že to musí obíhat a zapalovat :). Stihla jsem i pár cvaků ze stativu. Ráda bych toho stihla víc i s nějakým tím protisvětlem, na to však nebyl čas. Přihodím sem pár tunelů a chodeb. Na mnoha stěnách byly rozličné nápisy od předchozích posádek mnoha národností a nejeden voják vyryl své jméno do dřevěných dveří.

Suprový nápad, jsem ráda, že se lze podívat do podzemí. Doporučuji všem podzemlezcům, kteří netrpí klaustrofobií ani strachem ze tmy. Na tuto událost jsme se museli registrovat přes e-mail a jak jsem to tak pozorovala, tak zájem byl velký. Více informací najdete na FB stránkách https://www.facebook.com/TerezinMestoZmeny/.

Podzemí terezínské pevnosti