Podmračený Cimburk

Dostali jsme questem schrastit a otestovat GoPro, a kde se nejlépe testuje než na nějakém hradě. Byl to úplně poslední výlet během mých nachcípaných 14 dní, když nepočítám zábavnou cestu vlakem a robotování na baráku (ten není můj a GoPro, bohůmžel, taky ne :D). Strašili deštěm a apokalypsou, ale nějak se to nehrnulo, tak jsme si řekli, že Cimburk u Koryčan, zrovna na něm neprobíhala žádná větší akce, čili by to mohl být dobrý nápad.

Sešli jsme z kopce na hrad (vy třeba chodíte spíše do kopce, na hrady), zacálovali vlezné. Manuál jsme vrátili zpátky s tím, že už jsme tam byli, čímže tam jistě najdeme zase něco nového. Pro kamerku jsem neměla nic, a tak jsem ji musela držet v ruce, k tomu foťák a stativ na sklepní snímky. Nakonec jsem stativ používala téměř neustále, bo se nad Cimburkem proháněly mraky. Klopýtala jsem okolo kovárny, ve které zrovna robotovala bílá paní, kterou zde můžete najít, když zrovna nestraší na věži. Oběhla jsem výstavku artefaktů, lebek a paroží a okolo stanu s převrženou olejovou lampou (rytíř ji pak postavil nazpátek) jsem zaplula do sklepení.

Cimburské listí. Kup si vlez, zachraň hrad (no jo, není to taková romantika jako s tím pivem :D).
Cimburské listí. Kup si vlez, zachraň hrad (no jo, není to taková romantika jako s tím pivem :D).

Ve sklepení na mě čekaly prázdné lahve, toho času očití svědkové pijatyk v hradních alkoholických devastačních lázních. Zbytky brnění byly stále na svém místě a baterku si zase nikdo nevzal, takže jsme se marně snažili dosvítit telefonním světlíškem do hradní jeskyně. Vypadalo to, že se vnitřní prostory vylidnily, a tak jsem vyhopkala k paláci a po hradbě ke věži, kde zrovna probíhalo focení, proto s tou kamerou pořád čumím jinam :), snad se vám hřebeny Chřibů budou líbit stejně jako mně.

Za věží jsme si dali pauzu, sežrali si svačiny a postříkali se nealko pivem (druhá část výpravy strategicky odstoupila a já jsem si měla schovat foťák, nikde žádný geroj, který by se toho ujal). Mraky pomalu houstly a sem tam začala popadávat voda. Když jsem se okolo bašty vracela, všimla jsem si, že klec je během opravných prací stranou, všude jsou nové pásky, aby nikdo nezbloudil a taktéž osamělé kelímky i s obsahem, zjevně ještě zbytky z proběhlé akce. Sem tam se povalují vysypané brašny s nářadím a v různých koutech vyrostly nové hromádky šutrů.

Objevuji staré archiválie v knize Středověké hrady v Čechách a na Moravě z roku 2001. Obsahuje více historických snímků.
Objevuji staré archiválie v knize Středověké hrady v Čechách a na Moravě z roku 2001. Obsahuje více historických snímků.

Za hradem se také stále pilně maká a všichni jsme zvědaví, co z toho vznikne. Z pařezu vyřezaný trůn byl očividně rituálně spálen při nějaké pyrotechnické akci. Minule ještě žil, i když už se dost rozpadal, je ho škoda, už se nemůžeme fotit na trůně pod baštou a musíme vzít zavděk kadibudkovou věží.

Bylinková zahrádka, která byla minule teprve ve vývinu, už je dokončená a roste na ní spousta bejlí. Hradní excalibur zarostl křovím, takže není nad budkou moc vidět. Povšimla jsem si nových nápisů, cedulek a taktéž pěkného zátiší s vlasatou hlavou, zvěstujícího, co se tak může přihodit nebohým cyklistům, pokud nesesednou z kola. Zajímalo by mě, jestli někde mají parkování pro koně.

Na hrad se šinulo stále mnoho lidu, lavičky byly v obležení a dveře hradní nálevny dokořán. Ať je zima nebo deštivo, Cimburk se stále těší velkému zájmu, snad mu to pomůže.

Video

Cimburk u Koryčan