Po stopách historie v Milířích – Rádle

Vypravili jsme se s Indym a Alienem do hor. Nahlédli jsme do elektronických map, kde mě zaujala víska Milíře (Kohlstatt). Nachází se zde několik zajímavých drobných památek, hřbitov a rozhledna. Sledovali jsme kousek hřebenovky Odra – Nisa a část naučné stezky pana Johanna Radla, promlouvající k návštěvníkům z minulosti z roku 1869 a to u několika poučných zastavení.

V Milířích jsme se nejprve podívali na kapli Panny Marie Sedmibolestné, jíž nechal v roce 1799 vybudovat místní zlatník Anton Dittrich vedle svého domu. V boku kapličky je výklenek se soškou. Dále jsme sledovali cestu až k pomníku obětem prusko-rakouské války (1866). Na kameni je též vytesána věž s křížkem ku příležitosti 90. výročí návštěvy císaře Josefa II. v Milířích. V dávných čase odsud bylo vidět do daleka a tehdy se zde v drobných šarvátkách střetly pruské hlídky s ustupujícími rakouskými vojáky.

Vrátili jsme se na hlavní křižovatku a okolo staré školy a pomníku, vzpomínající padlé muže ve Velké válce jsme vystoupali ke hřbitovu. Cestou jsme minuli krásný roubený dům. Na hřbitově stojí kříž a na něm se skví letopočet 1901. Márnice a brána jsou opravené a o hřbitov je zřejmě dobře postaráno. Odsud se může jít až na vrch Císařský kámen, kde stojí jak kámen s nápisem, tak rozhledna.

Císař Josef II. navštívil Milíře dvakrát. Poprvé 26. června 1778. Šlo o průzkum terénu pro vybudování obranných valů – šancí – u vrchu Špičáku (dnes Císařský kámen). 15. září 1779 císař práce kontroluje z vrcholu a od těch dob se místo zve Kaiserstein.

Nová vyhlídková věž, otevřená v roce 2018, měří 23 metrů a na vrchol vede 112 schodů. Když už jsem byla na místě, rozhodla jsem se, že se tam za nás za všechny půjdu podívat. Jsou odsud vidět Jizerské hory i západní část Krkonoš.

Při návratu jsme ještě odbočili ke křížku nedaleko parkoviště a tam jsme objevili nejstarší letopočet a to 1687, což by měl být i rok nejstaršího záznamu o zdejší osadě v kronikách.

Video

Foto