Plavecký hrad

Plavecký hrad se nachází na kopci nad obcí Plavecké Podhradie. Vznikl jako královská hraniční pevnost ve 13. století. V roce 1706 ho zničilo císařské vojsko a od té doby již nebyl obnovován. Dnes jej najdeme ve stavu rozvalin. Hradby i zdi jsou trochu opravovány, sem tam se najde improvizované zábradlí z větví. Část hradu je obehnána lešením a za vstupní branou stojí sudy se stavebním materiálem. Hrad se těší velkému zájmu turistů. O víkendu jej obléhají úplné davy, a to i když se k němu žene bouřka. Hrad je také volně přístupný, i když cesta z Podhradie dává docela zabrat.

Na hradě není žádné zázemí a ani úkryt. Vše, co si přinesete, byste si také měli odnést, ale ne každý to dělá. Neustále tam někomu něco „padalo“ z rukou. Často tam lidé vodí i své psy, takže kromě čekání na fotku, musíte ještě sledovat, kam šlapete. Nám se povedlo před větším deštěm zavčasu couvnout, ale okolo létala mračna a nakonec se spustila pořádná bouřka.

Bratislava leží téměř za rohem, takže bude možná lepší vyrazit o všední den po ránu a chytat třebas východ slunce :). Improvizované parkoviště pod hradem bylo úplně plné. Cestu si nastudujte předem, jsem si nevšimla, že by u hlavní cesty navigovala nějaká cedule, to až v obci.

Když je čistý vzduch, je jistě krásný pohled na Malé Karpaty. Hrad se netopí v lese a roští, takže je z něj pěkně vidět všemi směry. Určitě bych jej doporučila k navštívení, pokud vám stačí pár zdí, vyhlídka do kraje, nebojíte se šutrovité cesty vzhůru a hradeb bez zábradlíček.

Plavecký hrad