Opuštěné bytovky

Deštivé nedělní dopoledne jsem probloumala s foťákem a stativem v jedné ruce, s baterkou v druhé ruce a s blembákem na hlavě po bytových budovách opuštěného vojenského prostoru. Nebylo moc času, ne podle mých měřítek, a tak nemám některé hezké úhly a pohledy na celý areál. Moc ráda se tam vrátím, pokud se naskytne příležitost.

Prošli jsme s Indym pár budov od sklepení až po poslední patro. Ačkoliv jsou celé budovy naprosto vybílené, je možné sem tam potkat stopy po dřívějších sovětských obyvatelích, od ruských nápisů, přes noviny, různé kreslené obrázky až po zbytky beden a rozličných dalších věcí.

V opuštěných chodbách leží pohozený věšák. V bytě jedné z budov ještě visí lustr a každý byteček má jiné tapety. Růžové s florálním vzorek, cihlově oranžové s puntíky, jinde jsou už jen ty noviny. Z jednotlivých vchodů svítí modré či zelené zdi, z nichž se zhusta loupe barva. V některých chodbách jsou ještě skleněné oranžovožluté dlaždice, kterými do temné olupující se šachty proniká jemné světlo a rozsvěcuje tak deštivé přítmí.

Většina oken a vstupních dveří je vymlácená. Vše kovové odnesl nenechavý zloděj. Nikde není zábradlí a balkony se postupně drolí a rozpadají. V nejvyšších patrech voda napáchala hodně škody. Prožírá dřevěné podlahy a drolí horní cihlové zdi, které svítí svou červení i mechovou zelení do kdysi obývané kuchyně. Sem tam v puklině betonových podlah rostou rostlinky. Na zemi se válí zapomenuté žabky ze záclon a v koutě u hlavního vchodu leží staré kožené boty.

Sklepení zeje prázdnotou, jsou tu jen betonové sloupy, které podpírají celou stavbu. Můžeme vidět z jednoho konce budovy na druhý a udělat si tak představu, jak je asi velká. Po zemi se válí mnoho odpadků, některé jsou dobové a do ticha vypráví příběh o minulosti náhodným návštěvníkům.

Kdyby bylo více času, jistě bychom nalezli hromadu zajímavých detailů. Základna je rozlehlá a věřím, že bychom tam s klidem strávili nejeden celý den a ještě by toho mnoho zbylo k prozkoumání. Takže jsem trochu uspokojila svůj urbexový absťák, ale rozhodně bych si dala nášup.

Opuštěné koridory bytovek