O larpu

Pokud jste se rozhodli zabývat se larpováním, není nic jednoduššího, než si vyhledat kalendáře akcí například na stránkách Asociace Fantasy, nebo hodit dotaz do oblíbeného interfernetového vyhledávače ;). V kalendáři najdete odkazy a základní informace. Zvolený larpík by měl na svých stránkách obsahovat všechny náležitosti – od pravidel, po telefon na organizátory až po informace o nejnižším možném věku či o nejbližší lékařské pohotovosti aji to, jak to bude s jídlem. Každá akce je individuální, má tedy individuální podmínky a tady je na vaší osobní invenci zjistit si přesné informace.

Kdo si bude falšovat v přihlášce věk i jinak obelhávat organizaci, ten ať si laskavě uvědomí, že přidělává organizátorům někdy dost závažné problémy – někdo na nás vlítne, že jsme tam před vámi pili pivo, nebo se vám něco stane a pak konec, kamaráde. Organizovat podobnou akci, zařizovat herní území, materiální zázemí, všechny úřady a v neposlední řadě i questy, příběh a kostýmy není sranda. Larpy obvykle připravují skupinky přátel nebo podobně zapálených lidí ve svém volném čase – po práci nebo po škole. Tudíž ocamcať pocamcať. Prudiči dostanou ban!

Co je to larp?

LARP nebo také ‚dřevárna‘ je bojová hra v přírodě. LARP je zkratkou anglického originálu Live Action Role Playing – hra na hrdiny. Můžu to přirovnat k oblíbené počítačové hře Heroes nebo Warcraft. Každý LARP je originálním výtvorem jeho organizátorů a každý se trochu liší v pravidlech, ve výběru povolání, ras apod. Existuje vícero druhů těchto akcí. Např. svět – patří mezi rozsáhlé záležitosti jak do příběhu tak do možností tvorby a vylepšování postav. Světy jsou nejkomplikovanější a velmi propracované, naprosto úžasné pro ty, kteří chtějí žít svůj Warcraft (nebo Pána Prstenů) v reálu. Vaše volba může padnout i na družinovku nebo bitvu. Družinovky jsou maličké dřevárny s předem vytyčenou trasou s různými úkoly. Hodí se pro začátečníky. Existují i parádní bitvy železné pro profíky, o těch vám ale nic říct nemohu :).

Bitvy uspokojí každého, kdo si chce pořádně zarubat a to mírou přímo vrchovatou. Hlavní náplní je samozřejmě boj. Zní to lákavě? Nejprve si však uvědomte, jestli to vydržíte. Pravděpodobně se nebudete mít čas ani najíst, bitva je neustálá akce, při které si opravdu sáhnete na dno svých sil. Nevydržíte zdolávat těžký terén celičký den? Bojujete dvě minuty a už jste unavení? Pravděpodobně pro vás bitva není to pravé – možná později, až získáte výdrž a praxi. Já osobně jsem navštívila podzimní Barbarii 2004, která mě po bojové stránce vůbec nezklamala. Je hezké vidět, že v tom nejste sami a jsou okolo vás desítky dalších lidí, které boj skutečně baví a kteří se nestydí zajít si pro jídlo k ‚mekáčovi‘ v kostýmu :) Uvidíte, že v kostýmu vypadáte mnohem lépe, než v současných ‚moderních‘ nepraktických výstřelcích, kterými jsou ulice přeplněné a směřují k jednotvárnosti.

Mohu potvrdit, že po návratu z LARPu se cítíte být ‚někým‘ a je jedno jestli jste uklízeč nebo ředitel v nadnárodní korporaci. Svět – tedy alespoň ten náš fantasy LARP Eodix, trvá přibližně pět dní, takže dostáváte spoustu prostoru na různé piklení, paktování se s nepřítelem a hlavně vypiplávání své zpočátku slaboučké postavy. Čím déle na LARPu přebýváte, tím bolestnější bývá návrat do nudné reality. Zkuste si vyběhnout v kostýmu do lesa za městem – pravděpodobně na vás pošlou psy, zavolají policii, nebo rovnou pošlou do blázince. Přesto se občas najde duše, která na vás nenahlíží jako na úplné blbečky a živě se o to, co vás baví a čím trávíte svůj volný čas zajímá. Jen škoda, že takových lidí, kteří by vás neodsuzovali za to, co děláte, aniž by cokoliv o tom věděli, není více. Takže pokud chceme trénovat s dřevěnkami, plížíme se pod pláštěm noci nejtemnějšími kanály, abychom, nespatřeni, dali průchod tomu, co máme nejraději – radosti z BOJE!

Jestliže vás LARP zaujal, nic vám nebrání v tom, porozhlédnout se po síti. Pokud to myslíte vážně, určitě se neopomeňte včas registrovat, larpy bývají početně omezené a organizátoři by o vás měli předem vědět, aby se vyhnuli překvapení a možným komplikacím. Na e-mail vám mohou zasílat nejnovější info o jejich larpu a pak také pravidla, bez nichž to celé nemůže fungovat. Pokud vás něco trápí, organizátoři jsou většinou ochotní vám odpovědět, pokud jim vaše zpráva dojde v pořádku a nemají příliš práce. Jestliže se však s vámi dlouho nikdo nebaví, zkuste se poohlédnout po jiném LARPu. Po takovém, kde s vámi nevyběhnou s prvním dotazem :)

Atmosféra na samotné akci bývá uvolněná a vlastní iniciativě se po domluvě s některým z organizátorů obvykle meze nekladou. Samozřejmě, pokud budete hrubě porušovat pravidla, naděláte si víc nepřátel než by vám mohlo být milé. Pravidla jsou tu od toho, aby zajistila spravedlivou soutěž a zamezila různým nehodám a přestřelkům. Příliš se jim tedy nebraňte. Není však nikde psáno, že se v nich nějaká ta chybka nenajde. I orgové jsou lidi – v pravidlech sice používají slova bozi, ale to nemusíte brát tak vážně.

Když jedu poprvé na larp

To samozřejmě není žádný problém. Především si nejprve pročtěte veškeré informace, které vám organizátoři na stránkách nabízejí, nebo které vám zaslali na mail. Z nich se můžete dozvědět také to, zda se bude jezdit denně nakupovat, jak daleko je nejbližší civilizace a s ní jídlo nebo lékař. Dále je důležité sladit svou výzbroj s parametry dané akce, nebo se tomu alespoň co nejvíce přiblížit. Samozřejmostí je tradiční výbava. Stany, teplé spacáky a kytara jsou jedny z nejdůležitějších prvků pro přežití. Kostým je kompletně ve vaší režii. Čím lépe budete prezentovat svou rasu, tím spokojenější budou nejen organizátoři ale – a to je hlavní – i hráči. Protože svět je takový jaký si ho sami vytvoříte. Prostěradlo není kostým – to jistě chápete. Při tvorbě kostýmu nezapomínejte na možnou nepřízeň počasí, obtížnost terénu a přítomnou vegetaci (když seběhnete ze srázu tím nejhorším křovím, tak aby na vás něco zbylo). A myslete na to, že ho budete mít na sobě týden, takže se pokuste zapomenout na umělé materiály, které špatně sají a jsou málo prodyšné. Pro lidi, kteří nešijí, nebo nikoho na šití neseženou, existuje pár obchůdků, mimojiné například Fantasy obchod.

Pořiďte si lékárničku a do ní nacpěte vše, co uznáte za vhodné a potřebné. Jestli se chystáte na LARP jako skupina, určitě byste jednu měli mít, pro případ drobných poranění apod. Tomu se nikdo nevyhne, ale to při fotbalu také ne. Pokud berete nějaké léky, organizátoři by to měli vědět.

Co do nebezpečnosti je LARP někde u podobných sportů. Uvědomte si, že začátečníci mohou být při boji nebezpeční, pokud ještě nemají svou zbraň dobře ozkoušenou a neví tak, co si mohou dovolit a co už neukočírují. Také je třeba mít stále na paměti, že před zásahem je třeba úder co nejvíce ztlumit, o čemž se dočtete snad všude, ale přesto je nutné pořád to opakovat. Existuje ale i další skupina lidí – profi šermíři, kteří už mají boj v krvi, mohou na vás použít zakázané věci a myslí si, že na to mají právo, protože oni přeci šermovat umí. Není pravda, že si to musíte nechat líbit. Neměli byste na ohleduplnost zapomínat ani v zápalu toho největšího boje. Dřevárny samozřejmě nejsou pro lidi, co se bojí modřiny.

Hrajte férově. Zbytečně si nepřidávejte životy, mohlo by vás to spíše mrzet a dobře zvládnuté umírání patří k věci. Zapomeňte na to, že jste sekretářka a vžijte se do své postavy. Proto jste sem přijeli. Nyní můžete být to, co jste vždycky chtěli – moudrá vědma, bojovnice, hraničář, elf, zlodějíček, alchymista, temný templář, trpaslík, drak a tak dál. Vždy konzultujte s organizátory vaší postavu, kterou jste si zvolili, ještě dříve než se začnete chystat na LARP. Takový drak se může hodit do nějakého questu a pomoc od hráčů jako dobrovolných CP je vítaná, ale dobré je vědět o tom předem a to pro obě strany. Pravděpodobně si v roli CP prožijete svých patnáct minut slávy a to je zážitek na který se nezapomíná.