Nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci

Již několik let (no jo) jsme si s mužem plánovali výlet do Panenského Týnce. Chtěli jsme se podívat na nedostavěný gotický chrám. Kdysi dávno jsem tam byla na svatbě přátel, a tak mi to místo utkvělo v paměti. Památce už je 700 let a je dobře přístupná. V areálu stojí ještě barokní zvonice a klášterní budova, ve které se konají výstavy, sídlí zde úřad i malý obchůdek. Během naší návštěvy byl otevřen obchod ve zvonici, kde jsem si nabrala turistické dříví.

Takže, kdo sbírá dřevěné známky, ten má šanci jednu získat právě tam. Bylo krásně a slunečno. Kuřáci zhusta zamořovali prostranství před chrámem, kde se jinak můžete posadit ke stolům a odpočinout si. Pod stromem před chrámovým kněžištěm jsou také k dispozici lavičky a kolem dokola zeleně září posečený trávník. Pod chrámovými okny prý vyzařuje pozitivní energie, a tak se sem sjíždějí různí lidé načerpat síly, pořádají se zde svatby a rozličná setkání.

Měla jsem kliku, že v určitý moment všichni zmizeli z laviček, okolí i z kněžiště a měla jsem celý chrám na chvilku pro sebe. V tak krásném dni je to dosti neobvyklé, že? Celé místo je fotograficky zajímavé. Prohlédli jsme si jižní zeď s portálem a dvěma gotickými orlicemi i blízké okolí a určitě by bylo fajn přijet i na podzim a v zimě, kdy stromy, které teď malují ostré stíny na zdech, přijdou o své listí a celá stavba bude lépe vidět.

Ten den jsme se ještě chystali navštívit Hazmburk a cestou jsme potkali opravený židovský hřbitov u Hřivčic. Schovává se v polích přibližně kilometr od vesnice. Něco o tom ještě napíšu :).

Gotický chrám v Panenském Týnci