Muzeum pyrotechnické asanace Ralska

V muzeu pyrotechnické asanace Ralska jsem byla již potřetí a pokaždé se mi tam moc líbí. Expozice je situována v malém domečku – v bývalé kanceláři pyrotechnika policie ČR. Vnější expozice pak nabízí pohled na rozličné nálezy munice a střepin ze zaniklého vojenského prostoru Ralsko, mezi květinami sedí říční mina a u dětského koutku najdeme malý bunkr.

Když je čas a venku se zrovna nežení všichni čerti (jako tomu bylo při naší návštěvě), dozvíme se něco i o nehodách, které se udály nejenom v prostoru Ralska. Uvnitř se pak dozvídáme o čištění lesů od munice, prohlížení budov, o jednotlivých sbírkách, sahajících až do dob Rakouska-Uherska. V malé zadní místnůstce leží do detailů vyvedené diorama letiště Hradčany a na stěnách se najde pár dalších artefaktů, dokumentů a k nim se váže mnoho dalších příběhů. V muzeu lze strávit klidně dvě až tři hodiny poslechem výkladu, historek a postřehů z práce pana Bilického a jeho kolegů.

Ohledně otvírací doby, prázdnin a dalších organizačních informací omrkněte domovský web: https://expozice-ralsko.estranky.cz/.

Foto