Muzeum čs. opevnění Klášter

Druhý den dovolené na jihu Čech jsme se s mužem vypravili do lesů zkoumat československé opevnění Klášter nedaleko Nové Bystřice. Jedná se o několik zachovalých a udržovaných řopíků v temném lese a na jeho okraji. Příjemná procházka i když je zataženo a chystá se déšť.

Jeden řopík slouží jako hlavní expoziční objekt a je plně vybaven a zrestaurován tak, jak vypadal v době své slávy v roce 1938, než bez boje padl do rukou německé armády. Ostatní se nacházejí na dvou prohlídkových trasách a mohli jsme si je prohlížet po libosti a také úplně vklidu, protože tam nikdo nebyl :). Měli jsme celý les i s pevnůstkami sami pro sebe.

Čuměli jsme periskopem na parkovišťátko a kolem dokola, což mi přišlo náramně zajímavé a také všechno to vybavení a bedny podobné té, kterou jsem odtáhla z jednoho armyshopu na Slovači :), takže si mám kam sypat nálezy.

Součástí této expozice je i pěkné malé muzeum ve státním hradu a zámku v Jindřichově Hradci, kam jsme se byli podívat den předtím a kde jsem si osahala kvér. O tom možná také ublognu. Válkařům a lesometníkům mohu vřele doporučit navštívit obojí.

Po dlouhých letech jsem se dopátrala nejenom složky s obrázky, takže jsem mohla doplnit žalostný stav věcí, ale i řopíků, jejichž rozdrbané zbytky leží i ve zdejší galerii: http://www.ropiky.net/dbase_objekt.php?id=1075721271.

Řopíky v hustolese