Moravský hrad Buchlov

Po dlouhé době jsem se zase ocitla na Moravě a kam by se v horkém dni dalo zalézt jinam, než za silné zdi nějakého hradu, konkrétně hradu Buchlova, jehož kořeny sahají do první poloviny 13. století. Nachází se u městečka Buchlovice, 520 m.n.m. v Chřibech ve Zlínském kraji.

Od posledních návštev uběhlo mnoho vody a mezitím jsem si stihla zahrát Kingdom Come: Deliverance, a tak mi mnohé stěny, místnosti a zákoutí v gotické části připomněly interiéry Talmberku a ostatních sídel napříč hrou. Pořád smekám tvůrcům, kterak zvládli přenést skutečnost do herního enginu.

Přišli jsme na hrad a na prvním nádvoří bylo jen pár návštěvníků. Chvíli jsme čekali na prohlídku hradu, mezitím jsem se podívala na výstavu kovářských prací, nahlédla jsem lehce do podzemí a pofotila strom, rostoucí ze stěny vstupního portálu. To bylo druhé nádvoří.

Po vysokých schodech jsme se pak dostali k nejmenšímu, třetímu nádvoří, obklopenému palácem, kuchyní, zbrojnicí a kaplí. Mezitím se nad hradem zhusta naháněly dešťové mraky a po prohlídce místností a sbírek jsme se rozhlédli po kraji z hradní věže, na to Matrix čekal a tak nám chvíli pršelo na hlavy, naštěstí se nekonala žádná větší potopa.

Na protějším kopci stojí kaple svaté Barbory, ke které jsme se šli také podívat, cestou jsem vyfotila několikero soch. O historii se můžete dočíst jak na hradech (cézet) tak i na oficiální stránce hrad-buchlov (taktéž cz).

Video

Foto