Mohyla na Bradle

Cestu ze Slovenska jsme vzali přes historicky významné pietní místo. Jednalo se o mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle, postavenou v roce 1928. Osobně jsem si to tam v duchu označila jako „na větrné hůrce“, bo tam tak trochu fičelo a nosy nám omrzaly.

Jedná se o terasovitou stavbu z travertinu se čtyřmi obelisky, postavenou v nadmořské výšce 543 metrů, z níž je krásný výhled na všechny světové strany. Nás však svou návštěvou bohužel poctil mlžný opar, takže jsme moc daleko nedohlédli, dovedu si představit jak pěkný výhled musí být, když je vůkol čistý vzduch.

Mám však v poslední době štěstí na pořádnou mlhu. Naposledy jsem ji potkala na právě otevřené zrekonstruované věži hradu nedaleko Kostomlat pod Milešovkou. Ale o tom asi jindy :). Z východního výběžku bradlovské oblasti Bílých Karpat jsme se přesunuli na jiný prosluněný kopec k Březové, kde jsme se krátce prošli a pokochali se přírodou a částečně i pohledem po okolí.

Za hradbou stromů vichr dosahoval nepříjemné rychlosti a trochu nám zase omrzaly periferie. Brodili jsme se zabahněnou cestou po louce kolem lesíka. Byla to jen krátká zastávka pro pár fotek a protože jsem pořád chtěla do nějakého lesa :). Moc krásný víkend, který bych si chtěla zase někdy zopakovat. I s tím dokonalým čokoládovým dortem na závěr.

Štefánikova mohyla