Malá pevnost Terezín

Terezínská pevnost začala vznikat společně s Josefovskou pevností již v roce 1780 k ochraně země před vpády pruských vojsk. Stavěla se na zelené louce z dostřelu tehdejších děl a o deset let později byla víceméně hotová. V roce 1940 došlo k přeměně Malé pevnosti na policejní věznici gestapa a do roku 1945 počet vězněných osob dosáhl počtu 5500, živořících za zdmi, ve špíně a strachu, pod despotickou nadvládou velitele i dozorců.

Na čtyřech dvorech nalézáme množství temných samotek, hromadných cel, ubohé zázemí se sprchami a maličkou prádelnou. Život tehdejšího vězně byl směsicí strachu, teroru ze strany dozorců, nemocí, špíny, nuzných přídělů jídla a velice tvrdé práce. Židé na tom byli ještě o poznání hůře a představa, že jich v jedné malé cele stálo asi 70 a celou noc museli chodit dokola, aby se aspoň trochu hýbal vzduch, byla opravdu odstrašující. Válečné události a represe proti obyvatelstvu tomu tak chtěly a jak se dostanou psychopati k moci, lidé začnou umírat.

Střelnice v pevnostním příkopu byla v roce 1943 přeměněna na popraviště a do konce války zde přišlo o život asi 300 vězňů. Malou pevností prošlo přibližně 32000 vězňů, třetina z nich byla deportována do koncetračních táborů. Ostatní předáni soudům, někteří byli osvobozeni, propuštěni a 8% vězňů zde zahynulo. Po konci války se z Terezína stala infekční nemocnice a v oblasti panovala přísná karanténa kvůli smrtící tyfové epidemii. Už v roce 1949 vznikla první stálá expozice. A dnes zde také najdeme výstavu k jedné podzemní továrně.

Terezín je poutním místem nejenom českého národa. Přijízdějí sem návštěvníci ze všech koutů světa, aby si připomněli, co se stane, když před zlem zavřeme oči. Terezín byl nejprve strategickou vojenskou pevností a až po té se z něj stalo ono kruté místo, kterých je na světě nesčíslné množství a ještě v dnešních dnech spousta lidí zažívá teror od tvorů opitých mocí, kteří nikdy nikomu nedarovali život a mají pocit, že ho každému mohou zničit.

Pokud by měl někdo zájem o informace, odkáži jej na obchod se suvenýry v Malé pevnosti, kde se dá sehnat nejedna publikace, DVD a taktéž se na českých internetech vyskytují stránky pevnostterezin nebo fort-terezin s nepřeberným množstvím informací, fotografií a 3D modelů.

Foto