Malá lesní zahrada

Prvního května jsme si po robotování na baráku a následných čarodějnicích s Indym udělali výlet do lesů v Ralsku. Do jedné z mnoha vylidněných vesnic, po nichž zbývá pramálo staveb. Většinou jen sklepení, nebezpečné studny a zbytky zdí z pískovcových kvádrů. Přes rozpadlé zídky leží kmeny stromů, které spadly už dávno a na jejich povrchu raší mechy, kapradí a kvetou rozličné jarní kytičky, tvoří tak malé fotogenické zahrádky, hodné zvěčnění.

V bahně koryta pod rybníčkem, kde nás v létě ožírali komáři, bylo hojně nadupáno od zvěře, sem tam se něco mihlo v dáli, ale k vidění byli spíše zajíci, veverky a bažanti. Divočáci a jelínci o sobě nedávali vědět, i když v lese panoval úplný klid. Občas se nám zadaří nějaké bližší setkání, jako tehdy na druhé straně Ralska s celou prasečí školkou. Ojediněle se ukáže mladý jelínek, který hbitě odhopká do dáli, nebo liška, plížící se vysokou trávou.

Po lidech nebylo ani památky, jak byly hlavní cyklotrasy v obležení, tak tady ani noha. Jediné, co jsem objevila ve vysoké trávě, bylo odpadlé červené cyklosvětlo. Ještě je funkční. Když něco najdu, tak je to většinou nějaká taková ptákovina. Nu což. Oběhali jsme pár sklepů a navštívili pár domů, resp. jejich zdí při okrajích do temnot se svažující rokle, kam bych se ještě ráda podívala. Dál to totiž vypadá na pěkný hustoles.

Ačkoliv to jsou urbexy, nevím, jestli se to ještě vůbec dá počítat, když jde jen o pár zbytků zdí a sklepů, nikde žádná skříň, vůbec nic, všichni se v minulosti postarali o to, aby vesničky a veškeré domečky byly důkladně vymazány z map. Z některých vesnic nenajdete téměř vůbec nic, třeba jen poslední památný strom a pod ním rozpadlá boží muka. Po domech v okolí ani památky, pokud nezabrousíte do hustého temného roští v roklích. Nás tahle minulost hodně zajímá, a tak s Indym často koukáme do map a do toho roští lezeme. Tímto se vomlouváme přítomným vepřům a jsme rádi, že na nás ještě žádný nevyběhl (zatím volí taktický ústup, se jim nedivím).

V obrázcích se nachází hromada křehkých zahrádek, pár podzemních stavbiček a výhledy směrem k hradu Ralsko a k Ještědu.

Křehké zahrady na troskách vesnice