Lukovské skály a zednáři

Nedaleko hradu Lukov se nachází přírodní památka v podobě pískovcových skal s názvem Králky. Skály okolo Lukova ční do různé výše, některé skály mají 30 metrů, některé 10 metrů a stávají se tak cílem horolezců. V 18. století se na Králky často vypravovala panská společnost a skála nahoře byla upravena pro posezení a debatění o všem možném. Setkání šlechty a hrabat Magnisů ze Strážnice připomíná nápis vytesaný do skály. Lze tu objevit i zednářské symboly a kromě toho i velice staré podpisy ve skále. U jednoho z nich je letopočet, začínající číslicemi 17.., což mi přišlo ohromně zajímavé, i když třeba dnešním výškrabům ve zdech nevěnuji pozornost.

Prozkoumali jsme tedy skaliska i valové opevnění okolo Lukova. Zjistili jsme též, že věž Johanka v nejvyšším bodě hradního vrchu je zpřístupněná, ale uvidíte z ní převážně les. Tak určitě ještě někdy zajdeme a na věž se vyškrábeme. Tentokrát jsme se zaměřili na široké skalnaté okolí a prošli jsme i okolo studny, kterou jsme dosud při našich návštěvách míjeli.

Urvala jsem si o kůru stromu rameno, když jsem se opírala při focení šutráků, takže jsem do konce týdne chodila s epesním strupem, který svítil do daleka. Což ovšem není nic. Tož tak. A bylo fakt hezky a teplota šplhala nad 30, ale nějak jsem to přežila, ani nevím jak.

Skály na Lukově