Legiovlak v Lovosicích

Československá obec legionářská stojí za vznikem repliky vlaku z Velké války a z období 1918–1921, kdy naše zahraniční armáda působila mj. na Transsibiřské magistrále. Nový Legiovlak křižoval republiku v letech 2015 – 2020. Sestává z několika historizujících vagonů s dodetailů propracovaným příslušenstvím a expozicemi s drobnostmi.

Do muzea na železnici jsme se přišli podívat za deštivého odpoledne. Po nástupišti korzovali vojáci, nechali se ochotně fotografovat a dovnitř a ven proudili návštěvníci, které neodradila ani zamračená obloha. Tak nakonec jsme se dočkali. Když jsme nemohli za muzei a dobovými vojenskými akcemi z důvodů šíření viru, nakonec jedno muzeum přijelo až za námi. Za mě velice zajímavá událost.

Kromě zbraňových systémů, dílenského vagónu apod. mě zaujal i zdravotní vagon. Nedávno jsem se zajímala o válečnou medicínu z důvodů vlastního bádání v odvětví, které mě sice minulo, ale chtěla jsem si zjistit pár faktů. Možnost podívat se na dobové materiály a zblízka si prohlédnout pár nástrojů jsem velmi uvítala.

Do vlaku jsem se vypravila ještě jednou. Indy mi tu nechal GoPro na hraní, tak jsem vzala alespoň to a za slunečného sobotního dopoledne jsem vyrazila na výpravu. Obrázky z rybího oka připojím ke galerii. Zanechala jsem muří nohu v knize návštěv a odnesla si alespoň pár pohlednic.

Přidala jsem i galerii ze zastávky v České Lípě, kde nám, jak jinak, než pršelo. Připojili jsme se zde ke komentované prohlídce vlaku, kterou provázel Petr Čížek. Věděl snad úplně všechno a ještě rozebral a složil Maxima. Perfektní. Bylo by super, kdyby vlak mohl jezdit dál. Update: vlak jezdí i v roce 2021.

Legiovlak v síti:

http://www.csol.cz/

http://legie100.com/legiovlak

Video

Foto