Legacy of Kain: Soul Reaver 2

Proč se vracím zrovna k této hře? Říkám si, že některé věci by neměly být zapomenuty, třebas puštěný plyn, špinavé fusky pod stolem a i některé pařanské klenoty, mezi něž si řadím i Soul Reaver 2, v neposlední řadě jde také o to, že se nacházíte na mé osobní sajtě, takže je to jasné. Jestli vám Razielův příběh neučaroval, pravděpodobně jste poněkud zabloudili, ale i s tím se dá něco dělat… však vězte, že pomoci se dočkáte pouze od sebe.

Setkání s Kainem u Sloupů Nosgothu.
Setkání s Kainem u Sloupů Nosgothu.

Ale teď už k tomu hlavnímu. Předem chci říct, že předchozí díly ze série Legacy of Kain mě bohužel minuly, vše napravím jakmile to bude možné, jste mými svědky, kdyby mě náhodou přepadla lenost si je sehnat. Blood Omen 2 byla úplně první záležitostí, kterou jsem z této série okusila. Kain si získal mé sympatie, a tak cesta k modrému hrdinovi, jménem Raziel, byla snadná. Hra nepostrádá ani příběh, na který je kladen samozřejmě velký důraz, ani emoce, o které by člověk v novodobých fake hrách těžko zakopl, v nichž se hrdina probíjí bez jakýchkoliv pocitů vpřed a když už z něj něco vypadne (vynecháme momenty, kdy si zvědavý vetřelec prohlíží mariňákovy vnitřnosti) a myslím tím nějakou větu, je pouze suše přemleta a tím to hasne. Naštěstí existuje spousta výjimek… například… a také… hmm, popojedem.

Do spektrální dimenze se dostanete, když vás ve hmotném světě zabijí.
Do spektrální dimenze se dostanete, když vás ve hmotném světě zabijí.

(A teď to asi nebude moc přesné) – Raziel byl kdysi sarafanským knězem, jehož upír Kain učinil jedním ze svých. Kain to neměl nijak lehké. Jako šlechtice jej zbavili života lapkové. Z podsvětí ho dostala až nabídka nekromanta Mortaniuse, která se neodmítá, ovšem má to háček. Kain se stane upírem a v jeho osudu je psáno, že jej nemine vláda nad celým světem Nosgoth. Nekromant tomu asi tak chtěl. Raziel získává křídla, jeho ambice mají předčít stvořitele, který jej uvrhne do podsvětí.Když se Raziel vrátí z hlubin zapomnění, jeho hlavním cílem je pomsta, což se během příběhu ještě může změnit. Kain by si zasloužil pořádný očistec a Raziel ho tam chce za každou cenu dostat. Jeho pronásledování trvá do druhého dílu. Kain uniká pomocí časoprostorového tunelu, Raziel jde tvrdě po jeho stopách.

Získala jsem elementární rozšíření pro přízrak Soul Reaveru.
Získala jsem elementární rozšíření pro přízrak Soul Reaveru.

Startujeme v sarafánské pevnosti v temné Nosgothské minulosti. Pevnost je plná kněží, jejichž cíl je jasný: bojovat proti všemu, co se jakkoliv vymyká jejich pokroucené filozofii. Upíry a démony je třeba eliminovat a tihle kněží na to mají smrtící prostředky – naneštěstí pro nás. Ale autoři hry byli přeci jenom na naší straně. Pokud totiž „zemřete“ ocitáte se ve spektrální dimenzi světa, vaše okolí se lehce změní, ale nemějte strach, tady se neztratíte, když znovu nabydete síly vysáváním duší, můžete se vrátit zpět a pořádně to těm šmejdům natřít. Raziel disponuje několika málo útoky, které vám v tom pomohou. Rychlý a silný, z nichž má každý několik komb. V boji vám může přijít vhod i klávesa auto-face, kdy se po stisknutí hrdina otočí k nejbližšímu nepříteli a zaměří se na něj, jen ji držte a uvidíte. Rafinovanými úskoky se můžete vyhnout nepřítelovým silným úderům, či se krýt.

S Kainem se setkáte poměrně často, pofilozofujete si a jdete dál.
S Kainem se setkáte poměrně často, pofilozofujete si a jdete dál.

Soul Reaver, žijící v symbióze s rukou svého majitele je silná zbraň, ale dejte si pozor na to, že duše, které byste jinak zabitím získali vy, vysaje čepel a vám se tak zdraví neobnoví, občas si tedy zkuste vzít pro boj něco hmotnějšího. Nepřátelé na vás nabíhají podle daného schématu a nikdy jej nezmění, tolik inteligence nepobrali. Můžete mít štěstí a nechat je vykosit silnějšími jedinci, kteří se sem v pozdější části hry nepříjemně teleportují. Když už jsem nakousla spektrální dimenzi, někdy je to jediný způsob jak se ve hře dostat dál, objevíte skryté cesty, výstupky, schody, které by v materiální realitě byly nedosažitelné. Ve spektrálu se dá také procházet některými mřížemi.

Hmotný Reaver se v přítomnosti svého duševního dvojníka chová podivně.
Hmotný Reaver se v přítomnosti svého duševního dvojníka chová podivně.

Hra samotná nabízí vcelku obstojné ovládání i přes fakt, že byla primárně navržena pro konzole. Co vás ale může naštvat je plachtění vzduchem, chce to trošku cviku a také plavání, kdy můžete zpočátku ztrácet orientaci. Počítejte také s tím, že budete běhat přes celou mapu, než se dostanete na kýžené souřadnice, bohužel Raziel není zrovna blesk, ale jestli rádi chodíte do přírody na procházky, nemělo by vám to příliš vadit, navíc, alespoň si to tu pěkně prohlédnete, Nosgoth vypadá v každém časovém období diametrálně odlišně a je fascinující sledovat změny, které způsobil právě čas. Skoro až depresivní. Co vás může v dnešní době příjemně překvapit je to, že celá hra neobsahuje žádné loading obrazovky! Je to až potěšující, když si vybavím některé tituly, ze kterých si pamatuji hlavně tu věc, která na mě téměř po každé další zdolané místnosti mrkala velkým nápisem LOADING…

Ale vraťme se do Nosgothu a k Razielovým krokům, první savepoint na vás čeká asi po 30 minutách hraní, takže s tím počítejte až hru spustíte. Vyskytují se tu i nějaké checkpointy, jakési sloupky se zatočeným hadem na vrcholu, to kdybyste náhodou zemřeli i ve spektrálu, abyste nemuseli těch pět nachozených hodinek hrát znovu. Člověk občas zapomene…

Janos Audron patří mezi prapůvodní rasu upírů.
Janos Audron patří mezi prapůvodní rasu upírů.

Soul Reaver 2 se řadí mezi akční adventury. Ve hře vyskytující se puzzly a hádanky nejsou nijak náročné. Pěkně se při tom všem nacapkáte, jen co je pravda, ale odměnou vám bude nádherně propracovaný příběh, rozsáhlé exteriéry Nosgothu, videa přímo z enginu hry, grafika, která byla ve své době nadprůměrná a snad i dnes má co nabídnout, převážně pokud vám korektně neběží třebas Far Cry nebo Doom 3 z důvodu staršího železa. Dostane se vám i jakéhosi scénáře, který najdete v menu. S postupem hrou se odemyká i tento a vy si tak můžete přečíst vše, co ve videích napovídaly hlavní postavy. Závěr je velmi otevřený a nepříliš vyhrocený, pohnutky zúčastněných se vám pravděpodobně vyjasní, ale je to stejné jako v Aktech X: nevěř nikomu, což platí po celou hru. Nikdy nebudete mít jasno v tom, kdo je vaším přítelem a kdo svírá za zády dýku. Ale to se možná časem vsákne. Sečteno a podtrženo. Tahle hra má v sobě velký potenciál a sílu vás strhnout a nepustit dokud to v Nosgothu pořádně neprovětráte. Takže jestli vám nezáleží jenom na tom, z kolika tisíc polygonů se skládá hlavní boss a jak detailní je prkýnko u záchoda, zkuste se rozhlédnou v minulosti, možná tam najdete odpovědi. A navíc vás v dnešní době tato hra přijde jen na pár stovek, což nezní tak špatně.