Krysové hlodátko

Myši jsou prozatím doma v chovce, takže mám spoustu prostoru vylepšovat jim bydlení. Tentokrát jsem ve své improvizované Dílně u Pata a Mata vytvořila hlodací špíz. Nemám tušení, jestli je to vůbec bude zajímat, ale doufám, že třeba ano a že si nebudou chtít ukousnout z mé skříně, jako jejich předchůdci :).

Zakoupila jsem hlodací dřívka ve tvaru zeleniny a ovoce, které měli ve zverimexu na poličce v hlodavčím rohu. Ale nerada bych je nechávala pochcánkům… erm potkánkům jen tak válet v podestýlce, protože všichni víme, jak to pak bude vypadat. Napadlo mě tedy vyrobit nějaký samo domo špíz na špagátu.

Co k tomu budete potřebovat. Inu, ovocný strom nebo nějaké nezávadné druhy dřevěných záležitostí. Z ovocného stromu uštípnete pár vhodných větviček, osprchujete horkou vodou a necháte sušit. Dále budete potřebovat zahradní nůžky, vázací drát nebo klubko špagátu. Karabinky ze starých hamak. Vrtačku od Indyho s úzkým vrtákem do dřeva (děkujeme). Stoličku, prkýnko pod provrtávané předměty. Také se bude hodit hrnek s kávou a chybějící bezpečnostní pokyny k vrtačce (nevrtat pod puštěnou sprchou apod.). S vrtačkou jsem nikdy nepracovala, ale šlo to jako po másle. Achievement unlocked.

Zapůjčená vrtačka.
Zapůjčená vrtačka.

Větvičky z ovocného stromu naporcujete na kratší kousky. 10 cm může být. Jeden větší kus si vyčleníte a provrtáte otvory asi každé dva centimetry. Prostě by oko. Ten pak nastříháte zahradními nůžkami mezi jednotlivými dírkami. Krátké špalíky budou tvořit jakési distanční sloupky mezi většími kusy dřeva. Náhrada za dřevěné korálky, které tu nemám.

Docela dobře se s vrtačkou pracuje.
Docela dobře se s vrtačkou pracuje.
Vše připraveno pro navléknutí na špagát.
Vše připraveno pro navléknutí na špagát.

Ostatní klacíky provrtáte kde libo. Nemusí to být vše tip ťop stejné. Potkám je to fuk. Hračky ze zveráku také proděravíte. Pak si vezmete karabinu s očkem, omotáte vázací drát a na něj střídavě navléknete veškeré klacíky a hračky. Na druhém konci zase zajistíte karabinkou s očkem, omotáte a konec drátku zastrčíte do provrtaných předmětů. Konec co nejvíce zabezpečte, aby se myša nezranila. Na obrázku to uvidíte.

Zkompletovaný hlodací špíz.
Zkompletovaný hlodací špíz.
Ještě detail špízu.
Ještě detail špízu.

Dala by se využít i špízová „jehla“ na ovoce a zeleninu, která se dá sehnat v obchodě s potřebami pro zvířata, nebo špejle, jiná větvička, špagát apod. A jistě stačí i jenom jedna karabinka na zavěšení či obyčejná šňůrka. Dvě karabiny už jsou takový bonus.

Špíz v kleci. Zajištěný na obou koncích.
Špíz v kleci. Zajištěný na obou koncích.

Hlodací špíz jsem zavěsila takticky ke stropu klece v blízkosti domečku na spaní. Netuším, jestli si ho vůbec všimnou. To už je ve hvězdách. Klacíky se dají naložit do jablečného džusu, aby se myše inspirovaly k hlodání, ale nejspíš vás převezou a jablečnou sladkost jen olížou, zatímco vy se tak akorát oblemcáte. Úplně je vidím. Anyway. Uvidím, co na to řeknou :D. Ano, právě jste si přečetli článek o hlodacím špízu. Gz.

Hlodátko funguje. I z kamene si ukousli.
Hlodátko funguje. I z kamene si ukousli.