Kreslení s tabletkou: Hannigram 18+

300+ vrstev and counting. Ne, více toho můj stroj asi neunese a slučovat vrstvy samozřejmě nechci, občas se najdu něco opravovat, upravovat, případně renderovat bez přídavných efektů pro práci v jiném programu a jsem líné mít několik verzí souboru, časem se v tom přestávám vyznat. Tentokrát se mou obětí stali Will Graham a Hannibal Lecter v alternativním universu. Jistě už tušíte, že tam nemáte chodit.

Přečetla jsem si zatím polovinu Sherlocků, co dorazili z UK na jeho neoficiální narozeniny a nějakou dobu jsem PC po večerech vůbec nezapínala. Detektiv z 19. století byl prostě důležitější, ale teď, když si dávám pauzu od čtení, musím něco nutně páchat s grafickým tabletem na který se dlouho prášilo a poslední Hannigram byl jen lineart.

Načrtla jsem si scénu do svého mini skicáku. Pro referenci jsem používala převážně zrcadlo, bo se mi nechtělo zapínat PC a jít hledat. Pro mě to obvykle bývá překážka, ne-li rovnou otrava a běh na dlouhé lokte, když se člověk nechce nořit do temných částí internetů, takže omluvte anatomii. I tentokrát jde o amatérskou tvorbu. Částečně realistickou, ale s detaily se nemaluji. To ještě neumím, nevím, jestli to někdy bude jinak. Pro mě bylo důležité být teď zrovna kreativní. Hannibal zatnul drápy hodně hluboko, je v něm něco a jeho showrunner je nejlepší (a taky se natáčí 6! řada Peaky Blinders!!).

Kresbu jsem přes foťák (primitivní metody) protlačila do kreslícího programu a překreslila do nějaké finálnější podoby. Jako prvního jsem namalovala Willa Grahama. Nechala jsem mu jeho fíkový list a pak jsem mu domalovala jeho nejlepšího kamaráda do nepohody. Zvolila jsem alternativní universum, jak už je ve zdejších krajích zvykem. Lineart nebo pokus o inking jsem pak malovala až nakonec, tuším 4 hodiny to byly. Trochu to nesedí, ale to nevadí. Že v obrázku nechám černé čáry byl prvotní plán, jinak bych samozřejmě postavám věnovala více času a nakreslila je tak, aby mohly existovat i bez lineartu.

Prostředí jsem domalovávala a měnila postupně. Všechno je načmárané pěkně ručně, kus lampy jsem si půjčila z dřívějšího projektu. Na dece jsem také strávila několik hodin a nevím, čím přesně se to děje, ale vznikly hned dvě chyby, kdy mi program vymazal kus kresby a to nenávratně. Nešlo se ani vrátit o několik kroků zpět ani znovuotevřít, prostě tam ty pixely chyběly. Z toho plyne poučení. Ukládat, ukládat. Tisíc verzí. Sice to dělám pořád, ale tyto chyby vždycky čekají na nějaké speciální časové okno, kdy se sejde několik okolností. Takže pokud si také začnete malovat, vězte, že možná budete muset být pěkně ve střehu. Z tohoto důvodu ukládám kopii z kopie na externí úložiště a to během tvorby. Je to otravné, ale lepší než si pak rvát vlasy. A to, že se Mads Mikkelsen v pravém horním rohu editoru neustále chytá za hlavu je umělecký záměr.

Finální zabarvení scény dotvořil celoobrázkový gradient z lehce oranžové až po světle modrou. Ztmavení pak vrstva s černou barvou. Používám různé režimy překrytí a průhlednosti. Pro černobílou edici lze přidat šum, který trochu skryje banding, dále hejblátko s černými body posunout doprava a stíny nebudou tolik ostré, když se přidá filtr Black and White (v Zoneru).

Vytvořila jsem i video, kde je zaznamenána velká část tvorby. Závěrečný design se o něco liší, byl upraven později.

Pro mě je důležité být kreativní. Dává mi to smysl a v dnešní době, kdy se svět zase v prdel obrací (ne, že by tam předtím nebyl) to ani jinak nejde. Takže tady je Hannigram (Hannibal/Graham) a zase někdy na sepsanou.

Časem se mi tvůrčí pokusy rozrůstají o další kousky, takže budu doplňovat galerii.

Video je 18+ Restricted.

Video

Screenshoty