Kreslení s tabletkou: Femme Fatale

Současné temné deštivé dny a ještě temnější noci jsou ideální pro digitální tvorbu. Ukousla jsem si zase krajíc v podobě dvou lidí na jednom obrázku. Má to své mouchy. To zmiňuji, aby se to obecně vědělo. Ale. Stále mě to baví. Obrázek je zase inspirován starými Noir filmy a fotogaleriemi tehdejších protagonistů.

Pro digitální malbu je ideální dobrá reference. Když si zrovna nemůžu nikoho vyfotografovat, sáhnu do internetu nebo si pustím něco pěkného. Na Pinterestu se válí hromada tutoriálů a referencí, ale i tak s tím stále válčím a kvalitní reference zachrání den. Muž na obrázku je můj vlastní charakter z povídek, jen z jiného časového období a slečna v červeném pokus o femme fatale. Vlasy mi ještě moc nejdou, nehledě na všechno ostatní. Pořád to není ono, ale aspoň že něco vzniká a jednou se to určitě povede.

Jedno oko je obvykle práce na hodně dlouho, nedej bože, když má postava oči dvě, nebo dvě ruce. U této malůvky jsem strávila možná dvanáct či více hodin. To jen tak pro představu. A to jsem nevykreslovala všechny vlasy a detaily a ani jedno ucho (naštěstí). Malíř by si na tom dal záležet více, to je jasné. Anyway..

Stále maluji v programu MediBang Paint Pro. Znovu zmíním, že je svižný i na mém archivním stroji, obvykle vygeneruji přes sto vrstev. Exportuje i do *.PSD formátu. Nabízí sice menší škálu nástrojů a v základu jen málo štětců, které používám stále dokola, ale je možné se zaregistrovat a stáhnout si další brushe, tuším. K tomu se možná časem dostanu, ale než začnu shánět nové štětce, chtěla bych se naučit ovládat ty, co jsou obvykle v každém kreslícím programu k dispozici.

Nastavení prostředí pro brush.
Nastavení prostředí pro brush.

MediBang má i své mušky: velikost štětce za jistých okolností nepřesáhne 99 pixelů (když je aktivní Use tablet and mouse at the same time), veřejně nedostupná záloha, občas usne na vavřínech a přestane snímat z tabletu a instacrash při překliku na textový nástroj (většinou omylem). Takže si paranoidně ukládám milion verzí v průběhu tvorby. Ale to, že jede, zvládá všechny vrstvy a vysoké rozlišení, mě u něj drží. Zkoušela jsem kreslit i v jiných programech, náročných na systémové prostředky, se spoustou nešikovných překlikávátek, což je ale nediskvalifikuje. Buďme rádi za software, který je k dispozici zdarma i pro neprofesionály. Experimenty jsou tu na webu.

Článek může obsahovat stopy sarkasmů. Enjoy.

Video

Screenshoty